Největší banka v zemi, ČSOB, potvrdila, že využila možnosti vzít si takzvaný podřízený dluh ve výši čtyř miliard od mateřské společnosti KBC. Obdobně se zachovala i Česká spořitelna. Ta zase včera vydala podřízené dluhopisy ve výši tří miliard korun.
Obě banky se shodují na tom, že úvěrový boom bude v Česku pokračovat a že pro svoji expanzi potřebují doplnit zdroje, díky kterým budou moci vyhovět požadavkům klientů.
Významnou oblastí, na kterou se banky nyní zaměřují, jsou malé a střední firmy. K tomu přistupuje i neutuchající zájem o spotřebitelské úvěry ze strany klientů.
Infobox
Kolik se v Česku dluží:
- Zadlužení domácností u bank a finančních institucí činí 490 miliard korun
- Podniky dluží téměř 700 miliard korun
- V rámci spotřebních úvěrů by se letos mělo půjčit asi 100 miliard korun
- Stejná částka bude půjčena i v rámci hypotečních úvěrů
- Vládní dluh, který bude muset být z veřejných peněz jednou splacen, činí 903 miliard korun
Jde o významný posun, neboť v devadesátých letech byly pro bankovní domy stěžejní půjčky pro velké korporace.
Další miliardy přijdou
O svém úmyslu půjčit si od mateřské společnosti informovala ČSOB při zveřejňování svých pololetních výsledků. K dispozici dostala čtyři miliardy do konce září a dalších osm miliard do konce roku 2007. Zároveň uvedla, že se jedná o jakési úvěrové okénko, které může, ale také nemusí využít.
"Mohu potvrdit, že v pátek bylo definitivně rozhodnuto o využití celých čtyř miliard," řekl deníku Aktuálně.cz výkonný ředitel pro komunikaci ČSOB Milan Tománek.
Podle Tománka je hlavním důvodem půjčky další expanze banky. Potenciál vidí především v úvěrech spotřebitelských, bezúčelových půjčkách na bydlení a financování malých a středních podniků.
"Vydáním dluhopisů si Česká spořitelna vytváří dostatečný prostor pro další poskytování úvěrů do všech klientských segmentů," uvedl člen představenstva České spořitelny Daniel Heler.
"V oblasti financování malých a středních podniků jsme zaznamenali desetiprocentní nárůst jen za prvního půl roku," dodává Heler.
Pryč s blbou náladou
O dobré náladě ve společnosti a důvěře v ekonomickou sílu země vypovídají i indikátory důvěry, které publikuje Český statistický úřad. Za září dosáhl souhrnný i podnikatelský indikátor druhou nejvyšší hodnotu v historii.
Není se tedy co divit, že i podnikatelé využívají tato "bohatá léta" k tomu, aby získali úvěr na své podnikání.
Na jednu stranu očekávají spotřebitelé částečné zhoršení ekonomické situace, na druhou stranu ale předpokládají, že dojde k mírnému zlepšení jejich finanční situace.
Spotřebitelské na špici
Chuť se zadlužovat potvrzuje i jeden z lídrů na trhu spotřebitelských úvěrů, firma Home Credit. Ta za minulý rok financovala nákupy za 6,7 miliard korun.
Celkově si v prvním pololetí firma polepšila o téměř tři procenta. Ovšem v samotném segmentu spotřebitelských úvěrů zaznamenala rapidní růst o více než dvacet procent.
Obdobně společnost vidí i budoucnost.
"Lidé si podle nás budou půjčovat stále více. Mění se mentalita Čechů, půjčka se stává už zcela běžnou součástí rodinných financí," uvádí tisková mluvčí firmy Home Credit Andrea Dobšíková.
Podle ní existuje stále velký prostor pro další zadlužování. Oproti ostatním zemím EU totiž máme relativně nízkou míru zadlužení domácností v poměru k HDP.
I tato společnost, obdobně jako ČSOB či Česká spořitelna, vydala v září dluhopisy, aby byla připravena na další vlnu půjček. Stejně jako ČS vydala emisi dluhopisů v hodnotě tří miliard korun.