Akcie v Praze mažou letošní ztráty. Vyhráno ale není

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
4. 4. 2009 7:26
Ztráty na pražské burze klesly na pět procent
Brazílie.
Brazílie. | Foto: Reuters

Praha - Další a další krizová opatření světových vlád a centrálních bank udělala z investorů na západoevropských a amerických burzách největší optimisty za poslední měsíce.

A dařilo se i v Praze. Hlavní index PX pražské burzy za celý měsíc posílil téměř o 30 procent, zvýšily se i zobchodované objemy. Ztráty na českém akciovém trhu se tak prozatím smrskly na pět procent.

Kdo byl v posledních dnech obchodování nejúspěšnější? "V čele nárůstů jsou především ty tituly, které investoři v předešlých měsících nejvíce prodávali," říká analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Daří se hlavně bankám, smolařem je Orco

Příkladem jsou akcie mediální skupiny CME, vlastníka televize Nova - za poslední měsíc posílily na dvojnásobek. Rakouské Erste se zase podařilo na hodnotě svých akcií přidat celých 90 procenta, Komerční bance pak necelých 60 procent.

Právě bankovní tituly si již několik dní připisují na burze největší přírůstky, připomíná analytik společnosti Patria Finance Petr Žabža.

Za poslední týden se tak nejvíce dařilo pojišťovací skupině Vienna Insurance Group (VIG), jejíž akcie díky dobrým hospodářským výsledkům a oznámení mimořádné dividendy vzrostly téměř o 12 procent. A hned za ní se drží akcie Komerční banky s týdenním ziskem přes sedm procent.

Na opačném konci pomyslného žebříčku pražské burzy se přitom umístily akcie developera Orco Property Group. Ty v uplynulém týdnu prohloubily své ztráty o dalších 27 procent.

Investoři jsou stále opatrní

Budoucnost burz však stále není růžová. Přestože pražská burza by si mohla své zisky udržet ještě i v další týden, analytici upozorňují, že světová ani česká ekonomika nemají to nejhorší ještě za sebou.

Zdůrazňují přitom současnou citlivost investorů. "Při prvních negativních zprávách, například makroekonomických údajích z USA, se budou investoři své krátkodobé zisky snažit co nejrychleji uzavírat," doplňuje Hatlapatka.

Výkyvy na akciových trzích tak zatím stále není možné vyloučit.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy