Česká ekonomika zpomalila, i tak ale patří k nejrychleji rostoucím v Evropě

Ekonomika Jaroslav Krejčí, Ekonomika
16. 8. 2016 9:32
Meziroční růst hrubého domácího produktu podle předběžného odhadu sice zpomalil, i tak ale česká ekonomika patří k nejrychleji rostoucím v Evropě. Vzestup ekonomiky se pozitivně projevuje na zaměstnanosti.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Česká ekonomika dál patří k nejrychleji rostoucím v Evropě. Hrubý domácí produkt vzrostl ve druhém čtvrtletí podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu meziročně o 2,5 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,9 procenta. V prvním čtvrtletí roku se HDP meziročně zvýšilo o tři procenta.

"Ekonomický růst byl tažen zejména zahraniční poptávkou a stabilně rostoucí spotřebou domácností," uvedl Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

"Česká ekonomika si i v letošním druhém kvartálu zachovala slušná tempa růstu, kterými se zařadila po bok Polska a Slovenska, mezi nejrychleji rostoucí země EU v mezikvartálním srovnání a do první třetiny žebříčku v meziročním vyjádření," říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Klíčový význam pro příznivý vývoj české ekonomiky měla většina odvětví zpracovatelského průmyslu i služeb. Naopak nepříznivě působí propad peněz čerpaných z EU. "Letos zaznamenáváme zejména snížení veřejných investic, které je důsledkem konce programového období 2007 až 2013 a pomalého náběhu nového programového období," připomíná Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky.

Ekonomický růst se na trhu práce i ve druhém čtvrtletí pozitivně projevil růstem zaměstnanosti. Oproti stejnému období předchozího roku byla zaměstnanost vyšší o 1,6 procenta a oproti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta.

"V nadcházejících čtvrtletích očekáváme stabilizaci mezičtvrtletního růstu české ekonomiky. Spotřeba domácností i zahraniční obchod zůstanou silné a mírně se zvýší i investiční aktivita. Nicméně vysoká srovnávací základna z minulého roku bude ještě snižovat meziroční dynamiku," dodává Zeisel.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy