Česká ekonomika zpomalila, i tak ale patří k nejrychleji rostoucím v Evropě

Ekonomika Jaroslav Krejčí, Ekonomika
16. 8. 2016 9:32
Meziroční růst hrubého domácího produktu podle předběžného odhadu sice zpomalil, i tak ale česká ekonomika patří k nejrychleji rostoucím v Evropě. Vzestup ekonomiky se pozitivně projevuje na zaměstnanosti.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Česká ekonomika dál patří k nejrychleji rostoucím v Evropě. Hrubý domácí produkt vzrostl ve druhém čtvrtletí podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu meziročně o 2,5 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,9 procenta. V prvním čtvrtletí roku se HDP meziročně zvýšilo o tři procenta.

"Ekonomický růst byl tažen zejména zahraniční poptávkou a stabilně rostoucí spotřebou domácností," uvedl Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

"Česká ekonomika si i v letošním druhém kvartálu zachovala slušná tempa růstu, kterými se zařadila po bok Polska a Slovenska, mezi nejrychleji rostoucí země EU v mezikvartálním srovnání a do první třetiny žebříčku v meziročním vyjádření," říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Klíčový význam pro příznivý vývoj české ekonomiky měla většina odvětví zpracovatelského průmyslu i služeb. Naopak nepříznivě působí propad peněz čerpaných z EU. "Letos zaznamenáváme zejména snížení veřejných investic, které je důsledkem konce programového období 2007 až 2013 a pomalého náběhu nového programového období," připomíná Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky.

Ekonomický růst se na trhu práce i ve druhém čtvrtletí pozitivně projevil růstem zaměstnanosti. Oproti stejnému období předchozího roku byla zaměstnanost vyšší o 1,6 procenta a oproti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta.

"V nadcházejících čtvrtletích očekáváme stabilizaci mezičtvrtletního růstu české ekonomiky. Spotřeba domácností i zahraniční obchod zůstanou silné a mírně se zvýší i investiční aktivita. Nicméně vysoká srovnávací základna z minulého roku bude ještě snižovat meziroční dynamiku," dodává Zeisel.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 9:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule ani nevytvořili záchrannou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 6:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy