Česká ekonomika roste více než průměr EU. Na Polsko ztrácíme

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
28. 11. 2014 9:36
Růst české ekonomiky je stabilní a s relativně pevnými základy, říkají statistici, kteří zveřejnili zpřesněný odhad za třetí čtvrtletí.
Foto: Thinkstock

Praha – Česká ekonomika pokračuje v růstu. Podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu se hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 2,4 procenta a oproti druhému čtvrtletí přidal 0,4 procenta. Oproti předběžnému odhadu tak došlo k drobné korekci o jednu desetinu procentního bodu směrem vzhůru. A to v obou sledovaných případech.

Analytici takový růst očekávali, výsledek tedy nepřekvapil a potvrdil, že česká ekonomika pokračuje v dobrých výsledcích roku 2014. Ve druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl o 2,5 procenta, mezičtvrtletní růst byl 0,3 procenta.

"Růst české ekonomiky je stabilní, rychlejší než v úhrnu za EU a s relativně pevnými základy," říká Drahomíra Dubská, analytička Českého statistického úřadu. Průměr růstu HDP za třetí čtvrtletí v Evropské unii dosahuje 1,3 procenta. Německá ekonomika rostla o procento. Naopak lépe než Česku se daří například Polsku (+3,4 %), Maďarsku (+3,1 %) a Slovensku (+2,5 %).

"Struktura růstu české ekonomiky nepřináší žádná překvapení. Spotřeba vlády klesla. Naopak domácnosti utrácely dál a mimo jiné dost za auta. Fixní investice pokračují v pozvolném oživení. Kvůli zhoršující se podnikatelské náladě v Evropě, nižší výkonnosti tamních ekonomik a geopolitickým konfliktům ve světě vývoz po pěti čtvrtletích mezičtvrtletního růstu klesl," shrnuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Hlavním rizikem pro další růst ekonomiky je podle Horské výraznější ochabnutí růstu v Německu a dalších klíčových zemích Evropy a zavedení plošných ekonomických sankcí proti Rusku včetně uzavření plynových kohoutků z Ruska. Pokud nedoje k prohlubování krize, očekávají analytici Raiffeisenbank v roce 2014 růst HDP o 2,6 % a v roce 2015 o 2,4 %.

 

Právě se děje

Další zprávy