Inflace v Česku drží tempo, zdražují potraviny a oblečení

Tereza Holanová Tereza Holanová
10. 11. 2014 9:50
Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zvýšily o 0,2 procenta. Oproti loňskému říjnu stouply o 0,7 procenta.
Foto: Michaela Hasíková/Economia

Praha - Spotřebitelské ceny v říjnu meziročně stouply o 0,7 procenta. Inflace je stejná jako v září, a drží si tedy nejrychlejší tempo v letošním roce. Zdražily hlavně potraviny, oblečení a obuv.

Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny podle Českého statistického úřadu zvýšily o 0,2 procenta. V září přitom ceny oproti srpnu ještě klesaly.

Vejce meziročně zdražila o 15,5 procenta, jogurty o 11,5 procenta, ovoce o 9,1 procenta, mléko o 6,5 procenta, ryby o 1,5 procenta, chleba o 0,4 procenta.

Oděvy a obuv zdražily meziročně o 6,4 procenta, více stály hlavně boty. Ceny alkoholu se zvýšily o 1,5 procenta. Finanční služby zdražily o 5,2 procenta, pojištění o tři procenta.

Zlevnily brambory a elektřina

Naopak zelenina během října meziročně zlevnila o 2,1 procenta. Důvodem byl především pokles cen brambor v říjnu o 46,5 procenta, vysvětlují statistici.

Růst cen nadále brzdila elektřina, jejíž ceny meziročně spadly o 10,2 procenta. Ostatní položky v oddíle bydlení ovšem zdražovaly, například zemní plyn o 2,4 procenta, čisté nájemné o procento, teplo a teplá voda o 0,7 procenta.

Pokračuje i pokles cen v oblasti pošt a telekomunikací. Mobilní telefony zlevnily o 17,6 procenta, ceny telefonických a telefaxových služeb o dvě procenta.

Boj proti deflaci pokračuje

Od června, kdy byla inflace na nule, se ceny v Česku postupně vrací k růstu. Zdražování měla podpořit i slabší koruna, kterou před rokem Česká národní banka srazila na kurz 27 korun za euro.

ČNB chce dostat tuzemskou ekonomiku ke dvouprocentnímu zdražování a zbavit ji tak rizika deflace neboli poklesu cen. Ten by podle ekonomů vedl k odkládání spotřeby, snížení výroby, propouštění, poklesu mezd a následně cyklicky opět k nižšímu utrácení.

"Hrozba deflace teď není aktuální, i když vývoj v eurozóně, která je na hraně deflace a může se ponořit opět do recese, může přidělat v budoucnu opět starosti," říká analytik společnosti CitFin Jiří Šimek.

"Inflace by na současných nízkých úrovních měla zůstat i v dalších měsících, ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli se zřejmě dostane až v roce 2016. Za celý letošní rok by se průměrná inflace měla pohybovat kolem 0,5 procenta," odhaduje.

 

Právě se děje

Další zprávy