Česká ekonomika roste více, než se čekalo. Pomáhají hlavně spotřeba domácností a export

Janis Aliapulios ČTK Janis Aliapulios, ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2017 12:30
Česká bankovní asociace zvýšila svůj odhad růstu ekonomiky v letošním roce. Hlavním tahounem bude podle ekonomů spotřeba domácností, a to díky příznivému vývoji na trhu práce a rostoucím mzdám. Hospodářství podporuje i silná poptávka ze zahraničí. Také statistici zpřesnili svá původní data o zvyšování HDP v letech 2015 a 2016.
Nezaměstnanost je nízká, mzdy rostou a lidé utrácejí. (ilustrační foto)
Nezaměstnanost je nízká, mzdy rostou a lidé utrácejí. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - V prvních třech měsících letošního roku se české ekonomice dařilo nad očekávání dobře. A řada dostupných ukazatelů naznačuje, že ani ve druhém čtvrtletí tomu nebylo jinak. Optimistický je rovněž výhled do budoucna a ekonomové proto v těchto dnech zvyšují odhady růstu HDP pro celý rok 2017.

Například Česká bankovní asociace, která dosud počítala s meziročním růstem o 2,6 procenta, nově očekává, že hospodářský růst letos dosáhne 3,2 procenta. Pro příští rok asociace ponechala v platnosti dosavadní odhad - HDP by měl stoupnout o 2,7 procenta.

"Hlavním tahounem ekonomiky bude dál spotřeba domácností. Nezaměstnanost atakuje historická minima, zrychluje se růst mezd a kromě toho se zvyšuje také zadlužování domácností," řekl hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. K rychlejšímu růstu ekonomiky přispěje podle něj i sílící poptávka ze zahraničí, která podpoří tuzemský export, a také pozvolné obnovování investiční aktivity. 

Zvýšené očekávání ohledně letošního růstu ekonomiky je důležitým signálem také proto, že statistici na konci června zpřesnili svá původní data o HDP v letech 2015 a 2016. Zatímco původně uváděli, že v roce 2015 ekonomika přidala 4,6 procenta, skutečný růst byl 5,4 procenta. O rok později ekonomika rostla o 2,5 procenta, přičemž ČSÚ původně uváděl údaj o desetinu procentního bodu nižší. Srovnávací základna pro rok 2016 i pro rok 2017 je tím pádem nyní ještě vyšší než původně.

Česká bankovní asociace dále ve své prognóze upozornila, že jedním z hlavních faktorů působících letos i příští rok na ekonomiku bude tlak na růst mezd. Ty budou zřejmě v tomto i příštím roce nominálně růst zhruba o 5,5 procenta. Inflace letos v průměru dosáhne 2,2 procenta a příští rok 2,1 procenta.

Inflace tak letos v kombinaci s extrémně napjatým trhem práce, ovlivněným nízkou nezaměstnaností, povede podle asociace téměř s jistotou k minimálně jednomu zvýšení úrokových sazeb. "První zvýšení sazeb bude testem pro korunu, na jejímž dalším vývoji bude záviset časování a intenzita dalšího zvyšování sazeb," říká hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Výrazně vyšší výkon ekonomiky než dosud očekává také Komerční banka. Původně odhadovala přírůstek HDP 2,7 procenta, nyní počítá s růstem o jeden procentní bod vyšším. I podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala bude letos hlavním tahounem růstu spotřeba domácností a export. V roce 2018 se přidají také investice díky nutnosti vyčerpat část alokace evropských fondů.

"Česká národní banka by měla na rychlý růst ekonomiky a očekávané setrvání inflace nad dvouprocentním cílem i v roce 2018 zareagovat zvyšováním sazeb. K prvnímu zvýšení by mělo dojít na zasedání 3. srpna, další předpokládáme ve čtvrtém čtvrtletí," uvádí Dřímal.

Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera by do konce roku 2018 mohla ČNB zvýšit úrokové sazby celkem čtyřikrát. Dvoutýdenní reposazba, od níž se odvíjí úrok, za který si komerční banky ukládají u ČNB přebytečné peníze, by tak mohla vystoupat na jedno procento.

V dalších dnech přijdou s odhady ohledně dalšího vývoje ekonomiky také ministerstvo financí a Česká národní banka. Resort financí zveřejní svoji novou prognózu makroekonomického vývoje v pondělí, ČNB přijde s čerstvými odhady 3. srpna. Ve stejný den by bankovní rada mohla poprvé po téměř deseti letech zvýšit úrokové sazby.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ve věku 72 let zemřel americký baskytarista Dusty Hill, který přes 50 let hrál v kapele ZZ Top. Oznámili to zbylí dva členové tohoto rockového tria.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy