Ekonomicky patříme mezi vyspělé země, ale politicky jsme před rokem 1989, varuje Social Watch

Kristýna Šopfová
17. 7. 2017 12:51
Česká republika zaostává za západními zeměmi, politicky je podle předsedy organizace Social Watch před rokem 1989. Česko svou nízkou nezaměstnaností a ekonomickým růstem zastírá vysokou míru chudoby, ukazuje analýza organizace. Tou jsou ohroženy především matky samoživitelky a ženy starší 65 let. Social Watch je mezinárodní síť sdružující několik set občanských organizací bojující proti chudobě a diskriminaci.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Rekordní zaměstnanost ani zvyšování průměrné mzdy podle organizace Social Watch nevyřeší demokratický deficit. "Po 27 letech jsme v situaci, která je hodně vzdálená od toho, co jsme si v roce 1990 představovali," prohlásil její předseda Tomáš Tožička, který se podílel na mapování chudoby v ČR.

Současně doufá, že by demokratický deficit a malé začlenění do mezinárodního dění by mohla vyřešit Agenda 2030. Jejím základním cílem je podpora udržitelného rozvoje v evropských státech.

"Ekonomicky sice patříme mezi vyspělé západní země, politicky jsme ale stále před rokem 1989," varoval Tožička. Analýza Social Watch mapovala dodržování mezinárodních dohod, pokrok v boji s chudobou nebo rovnost pohlaví.

Českou koncepci o naplňování Agendy 2030 představí v úterý v sídle OSN v New Yorku první místopředseda vlády Richard Brabec. "Výchozí pozice ČR pro naplňovaní Agendy 2030 je určitě dobrá. I když víme, že jsou oblasti, kde máme co zlepšovat," uvedl Brabec. 

Podle Jana Grubera, který zpracoval část zprávy Social Watch, vláda smetla ze stolu důležitá sociální opatření. "Byznys s chudobou se nepodařilo omezit ani v tomto volebním období," upozornil Gruber. Původně s ním měl skoncovat zákon o sociálním bydlení. "Zákon se kvůli liknavému přístupu ministerstva práce, odporu ministerstva pro místní rozvoj i odmítavému postoji premiéra nedařilo prosadit," tvrdí organizace.

Nerovné platové podmínky mohou za větší chudobu žen

Současná vysoká míra zaměstnanosti podle ekonomky Ilony Švihlíkové zakrývá pracující chudobu, která dopadá na čtvrtinu zaměstnaných žen. Podle Social Watch je to způsobeno nerovnými platovými podmínkami.

"Česká republika patří stále na špičku v EU v nerovném odměňování žen a mužů," tvrdí Gruber. Ženy jsou chudobou ohroženy více než muži, zejména matky samoživitelky a seniorky starší 65 let. Měsíčně berou v průměru o 22 % méně než muži. Do výpočtu důchodu se tedy promítne vedle nižšího příjmu i čas strávený na mateřské dovolené či péče o rodinné příslušníky.

Problémy s chudobou jsou podle ekonomky Ilony Švihlíkové zastřeny ekonomickou konjunkturou. Rychlý růst mezd je ale zároveň často kritizován. "Uvědomme si, že se minimální mzda za sedm let pravicové vlády nezvyšovala," reagovala na kritiku Švihlíková.

 

Právě se děje

Další zprávy