Ekonomicky patříme mezi vyspělé země, ale politicky jsme před rokem 1989, varuje Social Watch

Kristýna Šopfová
17. 7. 2017 12:51
Česká republika zaostává za západními zeměmi, politicky je podle předsedy organizace Social Watch před rokem 1989. Česko svou nízkou nezaměstnaností a ekonomickým růstem zastírá vysokou míru chudoby, ukazuje analýza organizace. Tou jsou ohroženy především matky samoživitelky a ženy starší 65 let. Social Watch je mezinárodní síť sdružující několik set občanských organizací bojující proti chudobě a diskriminaci.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Rekordní zaměstnanost ani zvyšování průměrné mzdy podle organizace Social Watch nevyřeší demokratický deficit. "Po 27 letech jsme v situaci, která je hodně vzdálená od toho, co jsme si v roce 1990 představovali," prohlásil její předseda Tomáš Tožička, který se podílel na mapování chudoby v ČR.

Současně doufá, že by demokratický deficit a malé začlenění do mezinárodního dění by mohla vyřešit Agenda 2030. Jejím základním cílem je podpora udržitelného rozvoje v evropských státech.

"Ekonomicky sice patříme mezi vyspělé západní země, politicky jsme ale stále před rokem 1989," varoval Tožička. Analýza Social Watch mapovala dodržování mezinárodních dohod, pokrok v boji s chudobou nebo rovnost pohlaví.

Českou koncepci o naplňování Agendy 2030 představí v úterý v sídle OSN v New Yorku první místopředseda vlády Richard Brabec. "Výchozí pozice ČR pro naplňovaní Agendy 2030 je určitě dobrá. I když víme, že jsou oblasti, kde máme co zlepšovat," uvedl Brabec. 

Podle Jana Grubera, který zpracoval část zprávy Social Watch, vláda smetla ze stolu důležitá sociální opatření. "Byznys s chudobou se nepodařilo omezit ani v tomto volebním období," upozornil Gruber. Původně s ním měl skoncovat zákon o sociálním bydlení. "Zákon se kvůli liknavému přístupu ministerstva práce, odporu ministerstva pro místní rozvoj i odmítavému postoji premiéra nedařilo prosadit," tvrdí organizace.

Nerovné platové podmínky mohou za větší chudobu žen

Současná vysoká míra zaměstnanosti podle ekonomky Ilony Švihlíkové zakrývá pracující chudobu, která dopadá na čtvrtinu zaměstnaných žen. Podle Social Watch je to způsobeno nerovnými platovými podmínkami.

"Česká republika patří stále na špičku v EU v nerovném odměňování žen a mužů," tvrdí Gruber. Ženy jsou chudobou ohroženy více než muži, zejména matky samoživitelky a seniorky starší 65 let. Měsíčně berou v průměru o 22 % méně než muži. Do výpočtu důchodu se tedy promítne vedle nižšího příjmu i čas strávený na mateřské dovolené či péče o rodinné příslušníky.

Problémy s chudobou jsou podle ekonomky Ilony Švihlíkové zastřeny ekonomickou konjunkturou. Rychlý růst mezd je ale zároveň často kritizován. "Uvědomme si, že se minimální mzda za sedm let pravicové vlády nezvyšovala," reagovala na kritiku Švihlíková.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Soud vrátil k došetření kauzu kalendáře s nacistickou tematikou

Obvodní soud pro Prahu 5 vrátil k došetření případ nakladatelství Naše vojsko a jeho ředitele Emericha Drtiny viněné kvůli prodeji reklamních předmětů s nacistickou tematikou. Během soudního jednání v jiné kauze vydavatele Drtiny to v úterý řekla soudkyně Kateřina Ctiborová. Z informací na justičním webu vyplynulo, že si proti tomuto rozhodnutí podal státní zástupce stížnost. Případ souvisí se zásahy policie v nakladatelství loni v červnu.

Žalobci kladou Drtinovi a nakladatelství Naše vojsko za vinu, že spáchali trestné činy založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a výtržnictví. Hrozí za to až desetiletý trest. Podle dřívějších informací případ souvisí s prodejem kalendáře s portréty osobností nacistického Německa. Vydavatel se v médiích hájil tím, že nešlo o propagaci, ale o byznys.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Medveděv odstoupil kvůli nákaze koronavirem z turnaje v Monte Carlu

Druhý nasazený tenista Daniil Medveděv přišel po pozitivním testu na koronavirus o šanci startovat na antukovém turnaji Masters v Monte Carlu. Ruský tenista neprošel podle dnešního vyjádření organizátorů pondělní kontrolou a musel zamířit do izolace. Hrát v Monte Carlu nebude ani ve čtyřhře.

"Je to velké zklamání, že nebudu hrát v Monte Carlu. Teď se musím soustředit na zotavení a doufám, že se vrátím na Tour, jak nejdříve to bude možné a bezpečné," uvedl Medveděv v prohlášení.

Druhý hráč světového žebříčku měl v prvním kole volný los a zapojit se měl až od druhého, v pavouku ho nahradí lucky looser z kvalifikace. Úvodní hrací dny zatím v Monaku v neděli i pondělí komplikovalo počasí, kvůli dešti je program ve skluzu.

před 48 minutami

Umělou inteligenci v EU využívá sedm procent firem, v Česku méně

Umělou inteligenci loni v zemích Evropské unie využívalo sedm procent firem, které mají alespoň deset zaměstnanců. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Nejaktivnější jsou v tomto smyslu firmy v Irsku, naopak nejméně umělou inteligenci využívají firmy v Lotyšsku. Česko je se šesti procenty mírně pod unijním průměrem.

"Umělá inteligence je oblast strategické důležitosti a klíčový faktor hospodářského rozvoje. Může poskytnout řešení pro spoustu náročných úkolů, jako je léčba nemocí či minimalizace dopadů klimatu na zemědělství. Umělá inteligence dává strojům a systémům schopnost analyzovat své okolí a s určitým stupněm autonomie rozhodovat za účelem dosažení konkrétních cílů," uvedl Eurostat.

Zatímco dvě procenta firem využívala strojové učení k interní analýze velkých dat, v jednom procentu firem se data analyzovala interně s pomocí přirozeného jazykového zpracování, přirozené tvorby jazyka nebo rozpoznávání řeči. Chatovací službu, kdy chatbot, tedy komunikační robot, nebo virtuální asistent odpovídají zákazníkům v přirozeném jazyce, využívala dvě procenta firem. Rovněž dvě procenta firem pak využívala roboty s určitou formou autonomie, například pro úklid, nebezpečné či opakované činnosti, jako je odstraňování jedovatých látek, třídění zboží ve skladě, případně pomoc zákazníkům s nakupováním nebo placením.

Zdroj: ČTK
Další zprávy