Nová čísla, jak Česko dohání Západ. Tak dobře na tom ekonomika ještě nebyla, ukazuje porovnání

Jana Králová
19. 6. 2017 6:42
Hrubý domácí produkt České republiky se loni dostal na 88 procent průměru Evropské unie, ukazuje porovnání Eurostatu. Ze starších členských států jsme už dříve předběhli Portugalsko a Řecko, na dva procentní body se blížíme Španělsku. Česko si udržuje nejlepší pozici ze států bývalého socialistického bloku. Výrazně hůře však je na tom Česko podle ukazatele AIC – skutečné individuální spotřeby na osobu, která podle řady ekonomů lépe odráží skutečný materiální blahobyt domácností.
Už jen dva body a doženeme Španělsko. (ilustrační foto)
Už jen dva body a doženeme Španělsko. (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Lucemburk, Praha - Česká ekonomika snížila svou ztrátu vůči průměru Evropské unie na dosud rekordně nízkou úroveň. Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele, tedy - zjednodušeně řečeno - výkon ekonomiky, loni stoupl na 88 procent průměru EU. Ukazuje to porovnání, které nyní zveřejnil Eurostat.

Česko skončilo výrazně lépe než dva z patnácti starších členských států Evropské unie. Portugalský HDP na osobu loni dosáhl 77 procent unijního průměru, a řecký dokonce jen 67 procent. Na Španělsko, ekonomicky třetí nejslabší z původní patnáctky států EU, ztrácí Česko dva procentní body.

Eurostat při porovnání používá standard kupní síly (umělou jednotku PPS). Ten se snaží zohlednit cenové rozdíly mezi státy. Za jeden PPS by si spotřebitel mohl ve všech zemích koupit stejné množství zboží či služeb.

Hrubý domácí produkt na osobu za rok 2016:

HDP v jednotce PPP
Lucembursko 267
Irsko 177
Švýcarsko 159
Norsko 149
Island 129
Nizozemsko 128
Rakousko 126
Dánsko 125
Švédsko 124
Německo 123
Belgie 118
Finsko 109
Velká Británie 108
Francie 105
Itálie 96
Malta 95
Španělsko 92
Česko 88
Slovinsko 83
Kypr 81
Portugalsko 77
Slovensko 77
Litva 75
Estonsko 74
Polsko 69
Řecko 67
Maďarsko 67
Lotyšsko 65
Turecko 62
Rumunsko 59
Chorvatsko 59
Bulharsko 48
Černá Hora 42
Makedonie 38
Srbsko 36
Bosna a Hercegovina* 31
Albánie 30

Nejbohatší členskou zemí podle HDP na obyvatele zůstává s velkým náskokem Lucembursko, nejchudší je Bulharsko. Česko si udržuje nejlepší pozici ze států bývalého socialistického bloku (druhé Slovinsko dosahuje 83 procent a třetí Slovensko 77 procent průměru EU).

Celkově je český HDP na hlavu patnáctý nejvyšší mezi současnými 28 členskými státy - před ním je totiž kromě třinácti z původních členů ještě Malta (95 procent), která do EU vstoupila současně s Českem v roce 2004.

Lucemburský HDP na osobu dosahuje na první pohled neuvěřitelných 267 procent unie. Tuto hodnotu ale zvyšuje fakt, že v malém státě pracuje mnoho lidí ze sousedních zemí. Ti sice přispívají k tvorbě lucemburského HDP, který se pak ale při rozpočítání na osobu dělí jen mezi tamní občany - tedy menší počet osob, než jej vytváří.

Na nová čísla o "dohánění Západu" se však lze dívat i mnohem střízlivěji. Třeba pokud jde o jeho pomalé tempo. Oproti předchozímu roku si Česko polepšilo o jeden procentní bod. V roce 1995 dosahoval český HDP na osobu 76 procent unijního průměru. Nejnižší hodnota - 71 procent - vychází z porovnání za rok 2000, ale třeba už v roce 2009 se Česko dostalo na 85 procent.

A pokud jde o předehnání starších zemí - před Řecko oslabené ekonomickou krizí se Česko dostalo už v roce 2011, před Portugalskem se drží dokonce hned od vstupu do EU.

V porovnání s průměrem původních patnácti členských států EU dosahuje česká ekonomika 81 procent, což je také dosud nejvyšší hodnota. V roce 1995 dosahovala 65 procent.

Výrazně hůř je na tom Česko podle ukazatele AIC - skutečné individuální spotřeby na osobu, která podle řady ekonomů lépe odráží materiální blahobyt domácností. Zatímco HDP informuje o tom, co se na daném trhu vytvoří, AIC se snaží zahrnout zboží a služby, které lidé skutečně "zkonzumovali" - bez ohledu na to, zda je zaplatili oni, nebo jim je zajistila vláda či neziskové organizace. Přihlíží tak třeba k odlišné organizaci zdravotnictví nebo školství v různých zemích.

Skutečná individuální spotřeba za rok 2016:

AIC v jednotce PPS
Lucembursko 132
Norsko 132
Švýcarsko 127
Německo 122
Rakousko 118
Velká Británie 115
Dánsko 114
Finsko 114
Island 114
Belgie 113
Francie 111
Nizozemsko 111
Švédsko 111
Irsko 97
Itálie 97
Kypr 90
Španělsko 89
Litva 86
Portugalsko 82
Malta 81
Česko 78
Řecko 77
Slovensko 77
Polsko 75
Slovinsko 75
Estonsko 71
Lotyšsko 67
Maďarsko 63
Rumunsko 63
Turecko 61
Chorvatsko 59
Černá Hora 54
Bulharsko 53
Srbsko 45
Makedonie 41
Bosna a Hercegovina* 41
Albánie 39

Zdroj obou tabulek: Eurostat. Pro porovnání jsou zahrnuty i některé nečlenské státy EU. Údaje pro Bosnu a Hercegovinu vycházejí z odlišné metodiky.

V ukazateli AIC na osobu dosahuje Česko jen 78 procent průměru Evropské unie a v žebříčku mu patří 18. místo mezi členskými státy. Před nás se dostaly například Kypr, Litva a Portugalsko, těsně za námi skončily Řecko nebo Slovensko. V roce 1995 dosahovala hodnota ukazatele AIC pro Česko 68 procent průměru EU (zpětně jsou započítány i země, které do EU vstoupily později).

Státy podle ukazatele AIC na obyvatele.
Státy podle ukazatele AIC na obyvatele. | Foto: Eurostat

O alternativních ukazatelích životní úrovně a "dohánění Západu" si přečtěte v souvisejících článcích.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy