Brusel - Eurozóna je nadále v deflaci. Meziroční pokles spotřebitelských cen dosahoval v únoru podle prvního rychlého odhadu Eurostatu 0,3 procenta. Ve srovnání s lednem ale došlo k mírnému zlepšení, na počátku roku totiž deflace činila 0,6 procenta.
Za poklesem stojí hlavně zlevňující průmyslové výrobky a především energie, které meziročně stály o 7,9 procenta méně. Ceny naopak rostly v případě služeb, ty se v únoru podle Eurostatu zvýšily o 1,1 procenta. Po lednovém poklesu o 0,1 procenta v únoru podle statistiků rostly i ceny jídla, alkoholu a tabáku, a to o půl procenta.
V deflaci jsou země používající společnou měnu od prosince. Je to podruhé v historii měnové unie. Lednový meziroční pokles cen o 0,6 procenta byl největším propadem od července 2009.
Evropská centrální banka (ECB) se proti poklesu cen snaží dlouhodobě bojovat. V červnu a následně v září 2014 posunula úrokové sazby historicky poprvé pod nulu, aby tak "donutila" komerční banky volné peníze půjčovat, a ne ukládat. Stejně tak finančním domům nabídla výhodně úročené úvěry a na konci ledna 2015 oznámil prezident ECB takzvané kvantitativní uvolňování neboli tištění peněz, které má podpořit spotřebu, a tím i růst cen. V rámci tohoto programu chce ECB od tohoto měsíce nejméně do září 2016 napumpovat každý měsíc na trh 60 miliard eur. Cílem banky je zvýšit inflaci těsně pod dvě procenta.