Dokud budou lidé utrácet, korunu neoslabíme, vzkázal Singer

Tereza Holanová Tereza Holanová
5. 2. 2015 18:45
Rozhovor s guvernérem centrální banky o tom, proč Česká národní banka nezareagovala na pokles cen další změnou měnového kurzu.
Miroslav Singer
Miroslav Singer | Foto: DVTV

Praha - K další intervenci na oslabení koruny podle očekávání nedošlo. Bankovní rada České národní banky (ČNB) nechala měnu na svém dnešním zasedání nad hranicí 27 korun za euro, ačkoliv se eurozóna a pravděpodobně i ČR dostaly v lednu do deflace. Za současný pokles cen totiž může levná ropa, což bankovní rada ČNB považuje za "prorůstový impulz".

"Jsme ochotni tolerovat i nízké nebo mírně záporné hodnoty inflace," řekl proto guvernér ČNB Miroslav Singer v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz. Analýzy ČNB podle něj potvrzují, že propad cen ropy je pozitivním nabídkovým šokem, který v roce 2015 podpoří českou ekonomiku.

K dalšímu oslabení koruny ze strany ČNB by podle něj došlo jen v případě, že začne klesat domácí poptávka.

Aktuálně.cz: Řekl jste, že ČNB letos bude dočasně tolerovat i nulovou nebo zápornou inflaci – pokud bude způsobena zlevňováním ropy. Jak dlouho by tento pokles cen měl trvat?

Miroslav Singer: Jde o jednorázový šok, který letos s největší pravděpodobností způsobí velmi nízké hodnoty inflace, potenciálně hlavně v druhé polovině roku, až se promítne do cen dalších energií. Pak může dojít i k tomu, že inflace bude záporná. Zhruba za rok se začneme z těch cen dostávat, a to je vlastně období, které cílujeme.

Česká národní banka se nikdy nesnažila vyhlazovat tento typ krátkodobých šoků. Možná si někteří vzpomenou, že jsme – není to tak dávno (rok 2008, pozn. red.) – inflaci měli naopak vlivem úplně opačného pohybu cen ropy a navýšení DPH tuším někde nad sedmi procenty. A za rok už pak zase byla v tolerančním pásmu, okolo cíle centrální banky (což jsou dvě procenta, pozn. red.).

A.cz: Takže by ČNB nechala inflaci takto nízko třeba celý rok?

V tomto okamžiku jsme řekli, že jsme ochotni tolerovat i nízké nebo mírně záporné hodnoty inflace. Ale na druhou stranu, příští rok by se měla vrátit k cíli.

A.cz: Kdy se na tuzemské inflaci projeví dopady kvantitativního uvolňování, které má Evropská centrální banka spustit v březnu?

Je to jedna ze základních nejistot, kterou v tuto chvíli máme - kdy a v jaké míře se projeví. V tuhle chvíli je ještě příliš brzo na předvídání.

A.cz: Během tiskové konference jste zmínil, že letos mírně klesne i jádrová inflace (tedy inflace, která nezahrnuje potraviny a suroviny a která poslední rok rostla – pozn. red.). Co bude hlavní příčinou?

My v tuhle chvíli kus těch rizik importujeme z eurozóny, takže hodně záleží na tom, jak se bude vyvíjet inflace v eurozóně a jak se tam budou vyvíjet ceny výrobců, protože ty dost kruciálně ovlivňují ceny našich výrobců. To je ten jeden z hlavních přenosů.

A:cz: Existuje ještě nějaký další?

Druhý v tuto chvíli nepozorujeme, ale samozřejmě, jakmile bychom začali sledovat nějaké propady domácí poptávky na úrovni investic, na úrovni spotřeby, tak by byl důvod začít přemýšlet o dalším oslabení koruny. Ale teď máme hospodářský růst nastartovaný, to si myslím, že je zřetelné a naše prognóza ho naopak upravuje ještě směrem nahoru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy