Na levnou pitnou vodu má právo každý. Ministři chtějí sucho porazit ústavním zákonem

ada ČTK ada, ČTK
6. 9. 2019 11:13
Do nového ústavního zákona pro větší ochranu vody v Česku by bylo možné zakotvit třeba právo jednotlivce na přístup k cenově dostupné pitné vodě nebo přidělit provozování vodovodů a kanalizací státu a územním samosprávám. Po jednání pracovní skupiny to ve čtvrtek uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), schůzky se zúčastnil také ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Do Ústavy České republiky přitom pravděpodobně nebudou zasahovat. Jakýkoliv zásah do ústavy je podle ministrů vážný krok, který se musí dělat promyšleně. Vytvoření samostatného ústavního zákona po vzoru ústavního zákona o bezpečnosti státu jim doporučili experti z Právnické fakulty Univerzity Karlovy jako jednu z variant. Ministerstvo si od nich nechalo vypracovat analýzu, finální text bude hotov nejpozději 15. října.

Do začátku listopadu ministerstva navrhnou další postup. V listopadu by se k jednotlivým opatřením pak měl pořádat další expertní kulatý stůl.

"Ústava ČR je poměrně stručný dokument a posílená ochrana přírodních zdrojů by do systematiky ústavy a její podoby nezapadala. Podobně je tomu v případě zásahu do Listiny základních práv a svobod, protože část nové úpravy bude mít charakter úkolů pro stát na území samosprávy," dovysvětlil Toman.

Ministr připomněl, že už v březnu se experti shodli, že je potřeba právní ochranu vody zvýšit. Klimatická změna podle něj ukazuje, že vodní zdroje je třeba chránit mnohem více než v minulosti. "Je nezbytné, aby stát vodu nejen chránil, ale zachovával a udržoval svoje zdroje vody a vnímal ji jako vzácnou a nenahraditelnou surovinu, protože jde o strategický zdroj," řekl Toman.

Podle ministra může samostatný ústavní zákon obsahovat jak práva jednotlivce, tak povinnosti a úkoly pro stát a územní samosprávy. "Obsah nového ústavního zákona je věcí další diskuze, nicméně mohl by zakotvit například právo jednotlivce na přístup k cenově dostupné pitné vodě pro uspokojení základních osobních potřeb," uvedl Toman.

Podle českých statistiků stála loni pitná voda průměrně 38,10 koruny za metr krychlový bez DPH, cena stočného dosáhla v průměru 33,40 koruny za m3 bez DPH. Výdaje na pitnou vodu by přitom podle ministerstva zemědělství neměly přesáhnout dvě procenta z příjmů domácnosti. "V případě, že by cena tuto úroveň přesáhla, mohla by být dotována z veřejných rozpočtů," uvedl pro Hospodářské noviny mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Úkol provozovat vodovody a kanalizace by pak případný ústavní zákon svěřil státu a územním samosprávám nebo by zdůraznil nezbytnost ochrany vody, půdy, lesů a krajiny při veškeré činnosti veřejné moci i jednotlivců. Detaily by stanovily jednotlivé prováděcí zákony.

Chystá se i novela vodního zákona

Brabec připomněl, že před prázdninami vláda schválila velkou novelu vodního zákona, na podzim o ní bude jednat sněmovna. Nevyloučil také, že by se právní doporučení mohla právě do vodního zákona zapracovat.

Kvůli ústavní ochraně vody vznikly i poslanecké návrhy, mimo jiné od STAN a KDU-ČSL. Vláda je ale odmítla, stejně jako dříve návrh KSČM. Podle Brabce byly některé návrhy příliš deklaratorní. Lidovci za ústavní ochranu vody spustili v létě petici.

Z aktuálního průzkumu společnost Provident Financial, realizovaného mezi více než 600 respondenty, vyplývá, že se zákazem užívání pitné vody na jiné než pitné účely nesouhlasí pouze 19 procent respondentů - z toho 24 procent z domů a 13 procent z bytů. Objemové limity na užívání pitné vody by zavedlo 41 procent lidí, především těch mladších.

Zdražení pitné vody pak do budoucna odmítá celých 82 procent dotázaných.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy