Rostoucí dům? Za pár let snadno přistavíte další pokoje

Andrea Berniová
28. 1. 2014 11:00
U rostoucího domu se s následnými stavebními úpravami počítá. Budou mnohem snazší
Rostoucí dům se dá snadno zvětšit
Rostoucí dům se dá snadno zvětšit | Foto: Central Group

Stavba domu je obvykle velmi nákladnou záležitostí. Zatímco mladému páru bez dětí bude stačit menší dům za méně peněz, rostoucí rodině postupně nemusí kapacita domu stačit. Lze samozřejmě rovnou postavit větší dům, ale nevýhodou budou okamžité vyšší náklady, které nemusí být pro mladý pár akceptovatelné.

Ideálním řešením může být rostoucí dům, jehož velikost nemusí být konečná. Další místnosti lze sice přistavět téměř ke každému domu, ten rostoucí má ale oproti nim velkou výhodu - rozšiřovat ho je mnohem snazší.

Různé firmy už běžně nabízejí stavbu rostoucích domů, dokonce i na klíč. K základní verzi domu můžeme postupně přistavovat nové místnosti, garáž či dokonce podkrovní prostory.

Rozšiřování rostoucího domu je snazší hned v několika ohledech. Především se při přistavování dalších částí nijak nenaruší bydlení v domě - není třeba se na dobu stavby stěhovat jinam. Rozšíření probíhá bez přerušení bydlení. 

Při stavbě rostoucího domu se totiž s rozšiřováním počítá, takže je například na pozemku umístěn tak, aby bylo kam přistavět nové pokoje. Předem se vyřeší také elektřina a další rozvody. Do obývané části domu pak při přistavování většinou nemusejí řemeslníci vůbec vstupovat, zasahuje se do ní tedy minimálně, protože během dostavby se staví mimo obytný prostor. Až ke konci je třeba dům propojit s jeho novou částí.

Základy mohou být dávno hotové

Pokud už budoucí obyvatelé domu vědí, jak by měl objekt v budoucnu vypadat, je možné vybudovat kompletní základy pro následné přístavby. Základy se ale také dají doplňovat až společně s dalšími částmi domu.

Zpočátku může mít dům velikost menšího bytu, tedy 1+1 nebo třeba 2+kk. Za několik let se snadno přistaví další pokoj (nebo několik pokojů), což bývá možné uskutečnit v přízemí i v podkrovních prostorech.

Výhodu přináší i způsob financování domu. Zpočátku je možné vzít si hypotéku na nižší částku a s nižšími splátkami. S postupným růstem domu a zvyšováním příjmů jeho majitelů se dá stávající hypoteční smlouva změnit.

Pro ty, kteří chtějí vlastní bydlení v rodinném domě, ale nemohou si zatím dovolit financování dostatečně velkého domu, může být ten rostoucí nejlepší variantou.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Objem úvěrů na bydlení klesl v lednu o tři miliardy na 20,1 miliardy korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v lednu 20,1 miliardy Kč. To je o tři miliardy méně než v prosinci 2020. Proti lednu 2020 je to o 5,5 miliardy, tedy o 38 procent více. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Nástup do roku 2021 se z hlediska prodejů hypotečních úvěrů podle statistik ČNB podařil. Boom tedy pokračuje. A bude pokračovat do té doby, než se uklidní pandemická situace," uvedl poradce asociace Vladimír Staňura.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy