Je podkroví vašeho domu zatím nevyužíváné? Změňte to

Andrea Berniová
13. 12. 2012 8:56
Proč se ochuzovat o příjemnou atmosféru podkrovních prostor? Půdu zrekonstruujte a začněte ji obývat.
Nebojte se rekonstrukce podkroví
Nebojte se rekonstrukce podkroví | Foto: DesignŠkola /časopis Domov

Pokud bydlíte v rodinném domě a využíváte jen jeho přízemí, připravujete se tak o nenahraditelnou atmosféru podkrovních prostor. Proč by v podkroví nemohly být pohodlné ložnice plné světla díky střešním oknům?

Získejte více prostoru díky rekonstrukci podkroví

K čemu teď slouží prostor pod střechou? Pokud tam jen skladujete nepotřebné věci, určitě přemýšlejte o jeho lepším využití. Když přesunete některé pokoje z přízemí do podkroví, získáte mnohem více místa.

Nejprve zkontrolujte stav střechy a střešních trámů. Předejdete tak nepříjemnému překvapení, do nově nově vymalovaných pokojů by totiž mohlo zatíékat. Důležitý je i stav podlahy. Je dostatečně pevná na to, aby se po ní dalo bezpečně chodit a aby zvládla i tíhu nábytku? Pravděpodobně také budete muset zateplit střechu, jinak by přes ni mohlo velké množství tepla unikat do okolí.

A co rozvržení místností? Je dobré umístit do podkroví ještě jednu toaletu a koupelnu. V podkrovní části domu také bývá větší klid, proto se hodí například pro umístění ložnice či pracovny. Je ale jen na vás, jak si prostor rozčleníte.

Zdi mohou být ze sádrokartonu

Z čeho postavit příčky v podkroví? Nejlepší bude lehký materiál, například sádrokarton nebo pórobeton. Sádrokartonové zdi jsou navíc poměrně úzké, takže v místnostech bude víc místa. To je právě v podkroví velká výhoda, protože šikmé stropy mohou prostor zmenšit.

Nezapomeňte na střešní okna, která jsou pro podkroví typická. Klasická okna ve štítu domu většinou nezvládnou dávat dostatek světla pro celé podkroví. Výrobce střešních oken ale vybírejte pečlivě. Nekvalitními okny by mohlo protahovat a také zatékat.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy