Je podkroví vašeho domu zatím nevyužíváné? Změňte to

Andrea Berniová
13. 12. 2012 8:56
Proč se ochuzovat o příjemnou atmosféru podkrovních prostor? Půdu zrekonstruujte a začněte ji obývat.
Nebojte se rekonstrukce podkroví
Nebojte se rekonstrukce podkroví | Foto: DesignŠkola /časopis Domov

Pokud bydlíte v rodinném domě a využíváte jen jeho přízemí, připravujete se tak o nenahraditelnou atmosféru podkrovních prostor. Proč by v podkroví nemohly být pohodlné ložnice plné světla díky střešním oknům?

Získejte více prostoru díky rekonstrukci podkroví

K čemu teď slouží prostor pod střechou? Pokud tam jen skladujete nepotřebné věci, určitě přemýšlejte o jeho lepším využití. Když přesunete některé pokoje z přízemí do podkroví, získáte mnohem více místa.

Nejprve zkontrolujte stav střechy a střešních trámů. Předejdete tak nepříjemnému překvapení, do nově nově vymalovaných pokojů by totiž mohlo zatíékat. Důležitý je i stav podlahy. Je dostatečně pevná na to, aby se po ní dalo bezpečně chodit a aby zvládla i tíhu nábytku? Pravděpodobně také budete muset zateplit střechu, jinak by přes ni mohlo velké množství tepla unikat do okolí.

A co rozvržení místností? Je dobré umístit do podkroví ještě jednu toaletu a koupelnu. V podkrovní části domu také bývá větší klid, proto se hodí například pro umístění ložnice či pracovny. Je ale jen na vás, jak si prostor rozčleníte.

Zdi mohou být ze sádrokartonu

Z čeho postavit příčky v podkroví? Nejlepší bude lehký materiál, například sádrokarton nebo pórobeton. Sádrokartonové zdi jsou navíc poměrně úzké, takže v místnostech bude víc místa. To je právě v podkroví velká výhoda, protože šikmé stropy mohou prostor zmenšit.

Nezapomeňte na střešní okna, která jsou pro podkroví typická. Klasická okna ve štítu domu většinou nezvládnou dávat dostatek světla pro celé podkroví. Výrobce střešních oken ale vybírejte pečlivě. Nekvalitními okny by mohlo protahovat a také zatékat.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Podle izraelské armády byly z Pásma Gazy na Izrael odpáleny rakety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele dnes ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Aktualizováno před 57 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy