Central Group nezdraží rodinné domy kvůli vyšší DPH

Ekonomika Ekonomika
28. 1. 2014 20:00
Developerská společnost vrátila do prodeje domy, které na konci roku stáhla z nabídky
Central Group - rodinný dům v Pitkovicích
Central Group - rodinný dům v Pitkovicích | Foto: Central Group

Praha - Developerská společnost Central Group vrátila do prodeje rodinné domy, které na konci roku stáhla z nabídky kvůli nejasnostem ohledně daně z přidané hodnoty. Oznámila to mluvčí firmy Martina Pavlisová.

Od letošního 1. ledna se platí 21% sazba daně z přidané hodnoty také u pozemků pod novými stavbami. Změna vyplynula z nového občanského zákoníku.

U bytů se navýšení kvůli nové DPH na pozemcích, které činilo průměrně 3,1 procenta z ceny, promítne do ceníků v plné výši. U rodinných domů vzal Central Group toto navýšení na sebe a ponechal tedy stejné ceny jako před koncem roku.

„Navýšení cen rodinných domů v některých případech až o 400 tisíc korun není z obchodního hlediska možné," vysvětluje obchodní ředitel Central Group Jiří Vajner. Firma ponechá původní cenu i přesto, že se tím podle Vajnera dostane již na zcela minimální zisk.

V průběhu příštích měsíců ovšem navýšení cen domů společnost nevylučuje. „Z našich statistik vyplývá, že se poptávka po rodinných domech zvyšuje s tím, jak pokračuje výstavba a dokončené rodinné domy se prodávají nejlépe. Pokud se takto poptávka bude vyvíjet i nyní, nevylučujeme, že od jara domy zdražíme," dodává Vajner.

Central Group nyní nabízí dvě lokality nových rodinných domů. Jedná se o projekt Májovková v Praze 10 - Pitkovicích a Pražskou čtvrť v Brandýse u Prahy.

Central Group je jedním z lídrů tuzemského bytového trhu, staví hlavně v Praze a okolí. Předloni společnost prodala celkem 1309 bytů, díky čemuž zvýšila čistý zisk na rekordních 888,6 milionu korun. Za 19 let působení na developerském trhu firma dokončila 124 rezidenčních lokalit a prodala přes 10 tisíc nových bytů, domů a parcel.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy