Central Group nezdraží rodinné domy kvůli vyšší DPH

Ekonomika Ekonomika
28. 1. 2014 20:00
Developerská společnost vrátila do prodeje domy, které na konci roku stáhla z nabídky
Central Group - rodinný dům v Pitkovicích
Central Group - rodinný dům v Pitkovicích | Foto: Central Group

Praha - Developerská společnost Central Group vrátila do prodeje rodinné domy, které na konci roku stáhla z nabídky kvůli nejasnostem ohledně daně z přidané hodnoty. Oznámila to mluvčí firmy Martina Pavlisová.

Od letošního 1. ledna se platí 21% sazba daně z přidané hodnoty také u pozemků pod novými stavbami. Změna vyplynula z nového občanského zákoníku.

U bytů se navýšení kvůli nové DPH na pozemcích, které činilo průměrně 3,1 procenta z ceny, promítne do ceníků v plné výši. U rodinných domů vzal Central Group toto navýšení na sebe a ponechal tedy stejné ceny jako před koncem roku.

„Navýšení cen rodinných domů v některých případech až o 400 tisíc korun není z obchodního hlediska možné," vysvětluje obchodní ředitel Central Group Jiří Vajner. Firma ponechá původní cenu i přesto, že se tím podle Vajnera dostane již na zcela minimální zisk.

V průběhu příštích měsíců ovšem navýšení cen domů společnost nevylučuje. „Z našich statistik vyplývá, že se poptávka po rodinných domech zvyšuje s tím, jak pokračuje výstavba a dokončené rodinné domy se prodávají nejlépe. Pokud se takto poptávka bude vyvíjet i nyní, nevylučujeme, že od jara domy zdražíme," dodává Vajner.

Central Group nyní nabízí dvě lokality nových rodinných domů. Jedná se o projekt Májovková v Praze 10 - Pitkovicích a Pražskou čtvrť v Brandýse u Prahy.

Central Group je jedním z lídrů tuzemského bytového trhu, staví hlavně v Praze a okolí. Předloni společnost prodala celkem 1309 bytů, díky čemuž zvýšila čistý zisk na rekordních 888,6 milionu korun. Za 19 let působení na developerském trhu firma dokončila 124 rezidenčních lokalit a prodala přes 10 tisíc nových bytů, domů a parcel.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy