O HB Indexu
Index vývoje cen nemovitostí v ČR je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HB Index sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí. Do modelu tak vstupuje řada údajů získaných z odhadů cen nemovitostí, které jsou předmětem hypotečních úvěrů od Hypoteční banky. Na přípravě indexu spolupracují i experti Akademie věd ČR.Praha - Ceny bytů v České republice v prvním čtvrtletí nadále nepatrně klesaly, naopak u rodinných domů stále mírně rostly. Radost může mít ten, kdo investoval do pozemků - jejich ceny stabilně rostou.
Vyplývá to HB Indexu, který na základě reálných odhadů tržních cen nemovitostí pravidelně každé čtvrtletí zveřejňuje Hypoteční banka.
Zlevňují hlavně paneláky
Oproti loňskému roku vykazovaly byty v České republice během letošního prvního čtvrletí trvalejší cenový pokles. Nicméně se jednalo o snížení jen v desetinách procentního bodu.
„Tržní ceny bytů se postupně stabilizují. V prvním čtvrtletí roku 2012 poklesly jejich reálné ceny o 0,2 procentního bodu a HB Index dosáhl hodnoty 96,7. Nejvíce ceny klesly v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Naopak v Praze, Jihočeském a Pardubickém kraji již prakticky stagnovaly," popisuje ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky Petr Němeček.
Podle něj se na celkovém mírném poklesu cen bytů podílely zejména starší panelové byty.
Naopak o novostavby byl stále zájem. Poptávka se nesnížila ani poté, co od 1. ledna 2012 vzrostla DPH. Ceny novostaveb tedy zatím letos podle Němečka neklesaly.
Roste poptávka po domech
„U rodinných domů došlo již druhý kvartál po sobě k mírnému růstu cen. Díky výhodným podmínkám financování a zvýšenému zájmu o nízkoenergetické rodinné domy totiž u nás dochází k růstu poptávky, což vytváří mírný tlak na posun cen směrem nahoru," vysvětlují experti HB Indexu.
Z pohledu architektury je podle Němečka nyní možné registrovat zájem o kvalitně projektované nemovitosti. U starších rodinných domů je zase evidentní, že lidé mají větší zájem o domy, které jsou vhodné k rekonstrukci. Stavební náklady na opravy a rekonstrukce ale zatím stagnují.
„Na rozdíl od pozemků a bytů nejde u rodinných domků vůbec mluvit o trendu jejich pořizování jako investici k uložení přebytečných prostředků a ochraně proti rostoucí inflaci," zdůrazňuje Němeček.
Kvalitních pozemků ubývá
Také začátek letošního roku potvrdil u cen pozemků současný dlouhodobý trend mírného růstu.
„Sílí totiž jejich vnímání jako vhodné investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady, mnoho realizovaných obchodů bylo právě investičního charakteru," konstatuje Němeček.
Podle něj je ale také již zřejmé, že kvalitních pozemků v České republice ubývá.
Větší růst cen pozemků, a tedy i největší zájem o jejich koupi, lze oproti celorepublikovému průměru pozorovat především v obcích do jednoho tisíce obyvatel a v okolí větších měst. U lokalit se špatnou dopravní dostupností je pak naopak nezájem kupujících evidentní.