Boj proti silné koruně může pokračovat déle, překvapil Rusnok. Chce odradit spekulanty

Luděk Vainert, Jaroslav Krejčí
13. 9. 2016 11:32
Guvernér ČNB Jiří Rusnok překvapivě prohlásil, že centrální banka může pokračovat v měnových intervencích i ve druhém pololetí 2017. Záleží prý na aktuálních prognózách. Dosud bankovní rada opakovala, že intervence pravděpodobně ukončí v první polovině roku. Žádná data měnící pohled na ekonomiku přitom v poslední době nepřišla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Ostrava – Tlak na posílení koruny v posledních dnech znovu sílí a Česká národní banka nakupuje více eur, aby ubránila hranici 27 korun za euro. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok se v úterý pokusil spekulanty zchladit výhledem na delší trvání intervencí. Bankovní rada dosud vytrvale opakovala, že intervence pravděpodobně ukončí v první polovině roku 2017.

Vliv oslabování koruny se přeceňuje, jde o jednotky procent. Je to proto pro ekonomiku strašně slabá droga, říká guvernér ČNB Rusnok.
23:39
Vliv oslabování koruny se přeceňuje, jde o jednotky procent. Je to proto pro ekonomiku strašně slabá droga, říká guvernér ČNB Rusnok. | Video: Martin Veselovský

"Vždy se rozhodujeme na základě aktuálních prognóz – a to platí i nadále. Nyní naše předpovědi ukazují, že čas ukončení intervencí může přijít někdy v druhé polovině příštího roku," řekl Rusnok v Ostravě během rozhovoru pro Českou televizi před začátkem kulatého stolu na téma měnová politika.

Analytici upozorňují, že nyní se dá koruna, kterou protistrana splatí například za rok (takzvaný forwardový kurs), koupit výrazně levněji, než by odpovídalo hladině 27 korun za euro.

"Příliv spekulativního kapitálu způsobil, že koruna proti euru posílila na forwardovém trhu," upozorňuje Marek Dřímal z Komerční banky. "Důvodem je, že investoři začali sázet právě na ukončení závazku v polovině příštího roku. Česká národní banka zároveň musela podle našich odhadů výrazně zvýšit svou intervenční aktivitu, aby korunu nad touto hladinou udržela," dodává.

Sám guvernér přitom během kulatého stolu konstatoval, že ekonomika se vyvíjí v souladu s prognózami. A ČNB už dlouhé měsíce tvrdí, že v takovém případě by k ukončení intervencí mělo dojít v prvním pololetí 2017.

"Inflace za červenec i srpen je meziročně 0,5 procenta, respektive 0,6 procenta, což je v souladu s prognózou. Očekáváme růst k úrovni jednoho procenta v horizontu konce tohoto roku. V roce 2017 směřujeme k cílovému stavu, to jest dvouprocentnímu ročního růstu spotřebitelských cen, čehož by mělo být dosaženo okolo poloviny roku 2017," řekl Rusnok.

Dodal, že inflační cíl je flexibilní. "Toleranční pásmo je jedno až tři procenta. Takže cíl není rigidní, jak bývá prezentováno," uvedl. "Pokud dojde k dosažení inflačního cíle někdy v polovině roku a pokud bude inflace klidně i nad naším cílem, tak potom nastane situace, kdy budeme silně zvažovat opuštění závazku," dodal Rusnok.

Variantu postupného opuštění kurzového závazku nepreferuji. Mělo by k tomu dojít naráz, tvrdí o ukončení intervencí viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy