Babiš překvapil. Stánkaři dostali výjimku z evidence tržeb, experti mají pochybnosti

ČTK ČTK
29. 8. 2016 17:00
Elektronická evidence tržeb se v první fázi nebude týkat části stánků s občerstvením. Ministerstvo financí, které dosud výjimky odmítalo, totiž překvapivě přišlo se zúžením okruhu podnikatelů. Podle expertů to ale představuje prostor pro obcházení zákona.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – Rozhodnutí ministerstva financí o tom, že se elektronická evidence tržeb (EET) v první fázi nebude týkat stánkového prodeje občerstvení, který hostům neposkytuje zázemí ve formě stolů a židlí, vyvolalo mezi experty pochybnosti. Nebude podle nich jasné, které subjekty mezi ně patří. Naopak podnikatelé změnu vítají.

"Problém představuje změna postoje ministerstva v oblasti stánkového prodeje. Změna je velmi překvapivá, neboť dosud ministerstvo zastávalo názor, že stánkový prodej je součástí stravovacích služeb, které EET podléhají již v první fázi. Tím, že ministerstvo použilo alternativní výklad, do jisté míry otevírá prostor pro obcházení zákona," řekl Jiří Žežulka z poradenské firmy Apogeo.

"Jakákoli zpřesnění vítáme. I přes toto vymezení však u některých provozoven možná bude problematické určit, kdo kam spadá. Příkladem mohou být fastfoodové řetězce v obchodních centrech, kde jednotlivé provozovny mají povahu stánku a židle a stoly náleží obchodnímu centru," doplnil Michal Wantulok ze společnosti Dotykačka.

Případné výjimky by mohly znamenat nebezpečný precedens u dalších typů podnikání, kde by mohly být rovněž požadovány další, reagovala prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková. Posunutí evidence tržeb pro stánky s občerstvením až na březen 2018 se jí jeví jako neadekvátní. Tento krok bude podle ní znamenat neopodstatněné zvýhodnění určité skupiny podnikatelů a jejich velkou konkurenční výhodu.

Rozhodnutí ministerstva však přivítali zástupci podnikatelů. "Jsme rádi, že ministerstvo vyslyšelo požadavek Hospodářské komory ČR, a nalezlo řešení umožňující, aby se EET v první fázi netýkalo například vánočních trhů, protože by to ohrozilo klidný průběh letošního adventu. Tratili by na tom podnikatelé, ale i zákazníci," upozornil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Podle prezidenta Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka je určitě dobře, že se EET hned nedotkne stánkařů a malých farmářů. Lepší by ale podle něj bylo, aby se EET nevztahovala na všechny podnikatele do určitého obratu, tedy plošně. Asociace navrhovala limit 500 000 korun ročně. To by platilo jak pro hospodu, tak obchod nebo třeba řemeslníka. V podstatě by se tak ulevilo těm opravdu mikroživnostníkům, kteří nejsou v režimu DPH a jejich příjmy jsou zcela minimální, podotkl Havlíček.

První místopředsedkyně Občanské demokratické strany Alexandra Udženija změnu dnes kritizovala. "Tipneme si, kolik bude nakonec výjimek z EET? Nikdo neví, máme tu totiž další novinku. EET se prý v první fázi nebude týkat stánkového prodeje. Za 14 dní se asi můžeme těšit na další a další změny, na které se ve finále nemůže nikdo nachystat. Z podnikatelů si někdo ve vládě dělá nepatřičnou legraci. Zrušme celý ten nesmysl, dokud je čas," řekla.

EET bude v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou do EET zapojovat v následujících měsících. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se pod zákon dostanou od 18. měsíce.

Vláda si od zavedení EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice nové opatření ostře kritizuje a tvrdí, že EET zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

Kdybychom start EET posunuli, tak znehodnotíme práci těch, kteří se na ni poctivě připravují. Výjimky by způsobily erozi systému, říká Janeček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy