Zásadní změna, která ušetří čas i peníze. Převést auto půjde on-line

ČTK Eva Srpová ČTK, Eva Srpová
17. 1. 2024 15:01
Od února by mělo být daleko snadnější převést auto při jeho prodeji. Nejprve bude možnost požádat o převod digitálně zpřístupněná fyzickým osobám, později během roku se zpřístupní také firmám.
Foto: Eva Srpová

Od února by mělo jít zažádat o změnu v registru vozidel on-line. Přes Portál dopravy bude možné požádat o převod auta na jinou osobu, registraci vozu nebo o vydání další registrační značky na nosič kol digitální formou z domova. Systém bude zpočátku dostupný pro fyzické osoby, později během roku i pro firmy. Na středečním semináři Hospodářské komory to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Oborový web Zdopravy.cz uvádí, že podání žádosti rovněž ušetří peníze. Správní poplatek bude o pětinu nižší, pokud se žádost podá digitálně. Přepis auta nyní vyjde na 800 korun.

Z Portálu dopravy už jsou dostupné služby spojené s dopravou, jako je kontrola tachometru, informace o vlastněném vozidle, dálniční známky, možnost e-podání žádostí o výměnu řidičského průkazu z důvodu krádeže, ztráty či změny osobních údajů, předvyplnění žádosti změn v registru vozidel a nově nemusí mít řidiči v České republice u sebe řidičský ani technický průkaz.

"Nyní chceme umožnit online udělení plných mocí, díky kterému půjde mnoho úkonů řešit elektronicky. Naším cílem je, aby šlo veškerou administrativu okolo prodeje, koupě a registrace auta vyřídit plně digitálně," uvedl Kupka.

Digitalizace převodů vozů by podle generální ředitelky Aures Holdings Karolíny Topolové ještě více přispěla k zefektivnění obchodování na sekundárním automobilovém trhu, k většímu komfortu zákazníků i k úsporám státního rozpočtu. "Náklady a pracnost převodů jsou obrovské. Ušetří se tuny papíru. Digitalizace zefektivní obchodování na sekundárním automobilovém trhu," dodala Topolová.

Dosavadní klíčovou změnou pro finanční instituce bylo podle České leasingové a finanční asociace upuštění od záměru zrušit existenci rodných čísel v dokladech totožnosti.

"Velkým přínosem pro řidiče pak bylo zrušení povinnosti absolvovat evidenční kontrolu na STK při přepisu vlastníka vozidla po řádném ukončení smlouvy o financování. Zrušení zbytečného úkonu odlehčilo přeplněné STK a řidičům ušetří nejen poplatky, ale i tisíce hodin času strávených na STK každý rok," dodala předsedkyně představenstva asociace Jana Hanušová.

V Česku je registrovaných přes 6,5 milionu osobních aut. Z toho zhruba tři čtvrtě milionu změní každý rok majitele.

 

Právě se děje

Další zprávy