Toyota bude prodávat GT 86 za 752 tisíc

Zbyněk Klíč
9. 2. 2012 1:36
Toyota chce v Evropě ročně prodat patnáct tisíc exemplářů modelu GT
Toyota GT 86
Toyota GT 86 | Foto: Aktuálně.cz

Toyota oznámila, že sporťák GT 86 bude v Evropě stát zhruba 30 tisíc euro (cca 752 tisíc korun).

Toyota chce v Evropě ročně prodat patnáct tisíc kusů modelu GT 86, zatímco v Japonsku, kam jde model do prodeje 6. března, se podle odhadů automobilky měsíčně prodá tisíc těchto sporťáků. S vývojem auta Toyotě pomáhala japonská automobilka Subaru, která bude prodávat vlastní verzi tohoto modelu pod jménem Subaru BRZ.

Pohon Toyoty GT 86 zajišťuje atmosférický zážehový čtyřválec o objemu 1998 cm3 a výkonu 147 kW (200 k). Motor spolupracuje se šestistupňovým manuálem, nebo se samočinnou převodovkou se stejným počtem převodových stupňů. Síla dvoulitrového čtyřválce je přenášena na zadní kola pomocí samosvorného diferenciálu. Automobil zrychlí z nuly na sto do šesti sekund a jede maximální rychlostí 230 km/h.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Za zbití a upálení bezdomovce uložil soud útočníkovi 13 let vězení

Za zbití a následné upálení bezdomovce v pražském Trojmezí potrestal soud Jiřího Málka 13 lety vězení. Uznal ho vinným z vraždy, z pokusu o těžké ublížení na zdraví a také z výtržnictví. Vyšetřovatelé činu uváděli, že muž vraždil, protože nesnáší sociálně vyloučené skupiny lidí. To se však nepodařilo prokázat a Málek to výslovně popřel. Uvedl také, že na útok si nepamatuje. Verdikt není pravomocný.

Třiapadesátiletý bezdomovec uhořel loni 6. července v přístřešku, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.

Málek připustil, že na místě činu byl, protože přišel na Trojmezí popíjet se svým známým z ubytovny. Podle rozsudku pak v opilosti napadl tamního bezdomovce, kterého předtím neznal, a to po sporu o víno. Zaútočil na něj údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně skočil snožmo na hlavu. Poté odešel, za několik desítek minut se ale vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy