Španělská královna je první uživatelkou Peugeotu iOn

Radek Pecák Radek Pecák
15. 8. 2010 0:00
auto

Španělská královna Sofie je stala první uživatelkou nového modelu Peugeot iOn, tedy elektromobilu. Bude s ním jezdit během svého pobytu v Palma de Majorka. Vůz jí poskytlo zastoupení značky Peugeot ve Španělsku.

Foto: Peugeot

Značka Peugeot se stala s modelem 106, prodávaným v letech 1995 až 2003, světovou jedničkou v  produkci elektrických vozů. Uvedením prvního elektrického vozu nové generace - modelu iOn - zahájí na konci roku 2010 Peugeot novou etapu své dlouhodobé strategie vedoucí ke snižování emisí z provozu automobilů.

Peugeot iOn pohání elektrický motoru o výkonu 47  kW (64 k). Vůz při své délce 3,48 metru uveze čtyři pasažéry.

Dojezd  vozu je 150 km v  normalizovaném evropském cyklu. Lithium-iontovou baterii lze zcela nabít za 6 hodin a při rychlém dobíjení pomocí zvláštní svorky stačí už 30 minut k dobití na 80%.

iOn, určený jak pro firemní tak pro soukromé zákazníky, bude k dispozici od konce letošního roku za měsíční nájemné nepřesahující 500 EUR. V ceně je i údržba a asistenční služby.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy