Poprvé v Evropě: Když si v Hamburku půjčíte auto, přijede před váš dům samo

Poprvé v Evropě: Když si v Hamburku půjčíte auto, přijede před váš dům samo
Objednávka auta probíhá přes mobilní aplikaci. Stejně jako u služeb Uberu a Boltu.
K zákazníkovi míří auto bez řidiče.
Ten ve skutečnosti sedí v sídle společnosti.
Soustava obrazovek a reproduktorů mu zprostředkuje stejnou atmosféru, jakou by zažíval přímo za volantem auta.
Foto: Vay
Jakub Stehlík Jakub Stehlík
29. 1. 2023 6:16
Nová služba společnosti Vay je kombinací taxi a carsharingu. Její provoz je zatím omezen na část Hamburku, ale plány firmy jsou mezinárodní.

Na dálkově řízenou Kiu Niro s nápisem Vay na dveřích už jsou řidiči v Berlíně a Hamburku zvyklí. Německý start-up právě v těchto městech třetím rokem testuje svá dálkově řízená auta. Až nyní však získal od úřadů povolení, že za volantem nutně nemusí sedět šofér, který by v případě mimořádné události převzal řízení. V rezidenční čtvrti Bergedorf ležící ve východní části Hamburku mohou ve zkušebním provozu jezdit auta společnosti Vay sama.

Služba Vay kombinuje cenové výhody carsharingu s pohodlím taxislužby. Elektromobil se objednává pomocí mobilní aplikace: Prázdný dorazí na smluvené místo, odkud jej zákazník sám řídí až do cíle cesty. Po skončení jízdy půjčený vůz opět samostatně odjíždí. Je to vůbec poprvé, co se po evropských silnicích bude prohánět auto bez lidí.

Důvod, proč úřady povolily pohyb auta v běžném provozu bez přítomnosti řidiče, je ten, že má ve skutečnosti šoféra v každém okamžiku své jízdy. Jen nesedí přímo za volantem, ale v centrále společnosti Vay. Má však k dispozici stejné prostředí, jako by seděl ve skutečném autě. A to včetně haptické odezvy tlačítek na přístrojové desce a odporu, jaký klade pedál akcelerátoru a brzdy.

Zásadní rozdíl je v tom, že provoz kolem sebe nesleduje skrz okna Kie Niro, ale prostřednictvím soustavy obrazovek, které mu díky panoramatickým kamerám umístěným ve voze nabízejí nerušený výhled všemi směry. V autě nechybí ani mikrofony, které na dálku přenášejí k řidiči ruch okolí. Což je důležité například v situaci, kdy se k vozu blíží houkající sanitka.

"S naší službou elektromobilů dokáže méně vozidel přepravit více lidí. Ve městech tak zůstane více životního prostoru," říká zakladatel start-upu Thomas von der Ohe. "Snažíme se snížit vysoké náklady na mobilitu a zároveň zvýšit bezpečnost silničního provozu."

Nápad s dálkově řiditelnými vozy však především ušetří peníze samotné carsharingové firmě. Její auta se nacházejí vždy tam, kde je o ně zájem, navíc jsou v každém okamžiku pod dozorem, čímž se snižuje riziko jejich poškození.

Výhoda pro zákazníka je také zřejmá: Auto má k dispozici na jím zvoleném místě, a navíc v cíli nemusí hledat parkovací místo. Prostě jen vystoupí, stejně jako by to udělal v případě taxíku.

Cílem start-upu je být levnější než služby Bolt nebo Uber. Pro úspěch firmy je to nepochybně klíčové, neboť na rozdíl od konkurence je při jízdě s Vayem nutné vlastnit řidičský průkaz a být střízlivý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Basketbalistky USK budou hrát o evropský triumf v Praze

Basketbalistky ZVVZ USK Praha budou ve své hale na Královce hostit od 14. do 16. dubna Final Four Evropské ligy. Naposledy se finálový turnaj uskutečnil v české metropoli v roce 2015 a USK na něm tehdy navázal na triumf Gambrinusu Brno z roku 2006. 

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové se při šesté účasti ve Final Four utkají v pátek 14. dubna v semifinále s tureckým Mersinem. Druhý zápas obstarají ve stejný den jiný turecký klub Fenerbahce Istanbul s italským Schiem. O dva dny později se uskuteční duel o třetí místo a finále.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Z vody by havarované vozidlo mělo vyprostit auto soukromé odtahové firmy. Na místě je připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala v pondělí kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

"Pojišťovna požaduje, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy, ale pokud se to nepovede, jsme připraveni použít na to speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, který je tady už připraven," řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhají potápěči. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy