Poprvé v Evropě: Když si v Hamburku půjčíte auto, přijede před váš dům samo

Poprvé v Evropě: Když si v Hamburku půjčíte auto, přijede před váš dům samo
Objednávka auta probíhá přes mobilní aplikaci. Stejně jako u služeb Uberu a Boltu.
K zákazníkovi míří auto bez řidiče.
Ten ve skutečnosti sedí v sídle společnosti.
Soustava obrazovek a reproduktorů mu zprostředkuje stejnou atmosféru, jakou by zažíval přímo za volantem auta.
Foto: Vay
Jakub Stehlík Jakub Stehlík
29. 1. 2023 6:16
Nová služba společnosti Vay je kombinací taxi a carsharingu. Její provoz je zatím omezen na část Hamburku, ale plány firmy jsou mezinárodní.

Na dálkově řízenou Kiu Niro s nápisem Vay na dveřích už jsou řidiči v Berlíně a Hamburku zvyklí. Německý start-up právě v těchto městech třetím rokem testuje svá dálkově řízená auta. Až nyní však získal od úřadů povolení, že za volantem nutně nemusí sedět šofér, který by v případě mimořádné události převzal řízení. V rezidenční čtvrti Bergedorf ležící ve východní části Hamburku mohou ve zkušebním provozu jezdit auta společnosti Vay sama.

Služba Vay kombinuje cenové výhody carsharingu s pohodlím taxislužby. Elektromobil se objednává pomocí mobilní aplikace: Prázdný dorazí na smluvené místo, odkud jej zákazník sám řídí až do cíle cesty. Po skončení jízdy půjčený vůz opět samostatně odjíždí. Je to vůbec poprvé, co se po evropských silnicích bude prohánět auto bez lidí.

Důvod, proč úřady povolily pohyb auta v běžném provozu bez přítomnosti řidiče, je ten, že má ve skutečnosti šoféra v každém okamžiku své jízdy. Jen nesedí přímo za volantem, ale v centrále společnosti Vay. Má však k dispozici stejné prostředí, jako by seděl ve skutečném autě. A to včetně haptické odezvy tlačítek na přístrojové desce a odporu, jaký klade pedál akcelerátoru a brzdy.

Zásadní rozdíl je v tom, že provoz kolem sebe nesleduje skrz okna Kie Niro, ale prostřednictvím soustavy obrazovek, které mu díky panoramatickým kamerám umístěným ve voze nabízejí nerušený výhled všemi směry. V autě nechybí ani mikrofony, které na dálku přenášejí k řidiči ruch okolí. Což je důležité například v situaci, kdy se k vozu blíží houkající sanitka.

"S naší službou elektromobilů dokáže méně vozidel přepravit více lidí. Ve městech tak zůstane více životního prostoru," říká zakladatel start-upu Thomas von der Ohe. "Snažíme se snížit vysoké náklady na mobilitu a zároveň zvýšit bezpečnost silničního provozu."

Nápad s dálkově řiditelnými vozy však především ušetří peníze samotné carsharingové firmě. Její auta se nacházejí vždy tam, kde je o ně zájem, navíc jsou v každém okamžiku pod dozorem, čímž se snižuje riziko jejich poškození.

Výhoda pro zákazníka je také zřejmá: Auto má k dispozici na jím zvoleném místě, a navíc v cíli nemusí hledat parkovací místo. Prostě jen vystoupí, stejně jako by to udělal v případě taxíku.

Cílem start-upu je být levnější než služby Bolt nebo Uber. Pro úspěch firmy je to nepochybně klíčové, neboť na rozdíl od konkurence je při jízdě s Vayem nutné vlastnit řidičský průkaz a být střízlivý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy