Nejkrásnější automobilové skvosty se potkaly na zámku Loučeň. Dohromady by stály půldruhé miliardy

Foto: Eva Srpová
Eva Srpová Eva Srpová
6. 6. 2017 13:10
O víkendu 3. a 4. června se konal v pořadí čtvrtý ročník nejkrásnější automobilové přehlídky veteránů v Česku Concours d´Elegance na zámku Loučeň. Letos se výstava zaměřila především na oslavu 70 let od založení značky Ferrari a byly zde vystaveny unikátní vozy, které česká veřejnost zatím neměla možnost oficiálně spatřit, například model Hispano Suiza po indickém mahárádžovi nebo Peugeot Bébé vlastněný kardiochirurgem Janem Pirkem.

V Česku se nepořádá výjimečnější soutěž elegance než právě tato, akce Concours d´Elegance na zámku Loučeň. Letos o víkendu 3. a 4. června proběhl čtvrtý ročník. V parku zámku, který je spojen s československým automobilovým průmyslem prostřednictvím rodiny Thurn-Taxisů, kterým v minulosti zámek patřil, bylo vystaveno zhruba 70 výjimečných vozidel mnoha značek. 

Speciální sekce se věnovala automobilce Ferrari, která letos slaví sedmdesátileté výročí. Veřejnosti se tu ale představily také vozy, které se ukázaly v Česku vůbec poprvé, například Hispano Suiza J12 po mahárádžovi Holkaru z Indoru, Bucciali TAV30 nebo replika Bugatti T 57 Atlantic. Také tu byl vystaven Peugeot Bébé licencovaný Bugatti, který si před dvěma lety pořídil kardiochirurg Jan Pirk. V Česku je pouze jediný kus.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy