Arkana je francouzské BMW X6. Renault ukázal v Moskvě zajímavého křížence SUV a kupé

Renault Arkana je stylový crossover, který svými rozměry zapadá mezi modelové řady Kadjar a Koleos.
Jméno Arkana je odvozeno z latinského výrazu arcanum, což česky znamená tajemství. Zároveň se výrazem arcanum označovaly nevšední události zvláštního významu. Takové je podle představitelů automobilky i představení jejich nového modelu…
Arkana navazuje svým designem na aktuální produkci značky počínaje poslední generací modelové řady Mégane. Potvrzuje to přední maska a denní světlomety LED protažené do nárazníku, stejně jako spojená koncová světla.
Dohady zatím panují ohledně útrob a podvozku novinky. Pro ruský trh by měla být Arkana postavena na platformě modelu Dacia Duster, asijská produkce však bude vznikat na základě nové platformy CMF/B, který má mít i příští generace modelu Clio. Arcanem neboli tajemstvím zůstává i skladba pohonných jednotek. Odhaduje se, že základem bude nový přeplňovaný čtyřválec 1,3 TCe.
Dalším tajemstvím je, kam Arkanu zařadit. Podle rozměrů by měla patřit do segmentu C-SUV. Na délku měří 4,54 m, a je tak o 9 cm delší než model Kadjar, se svou výškou 1,57 m je však nižší než další crossover francouzské automobilky Captur. Ten je však kratší o 42 cm.
Foto: Renault
Jiří Kaloč
30. 8. 2018 12:05
Na moskevském autosalonu měl světovou premiéru nový crossover automobilky Renault. Jmenuje se Arkana a svým designem představuje křížence vysokého SUV a sportovního kupé. Podobné modely jsou sice trnem v oku motoristickým "expertům", u zákazníků však mají obrovský úspěch. Důkazem je třeba kontroverzní BMW X6, které tento specifický segment založilo. Nový Renault Arkana se v Moskvě představil pouze jako koncept, zástupci značky však již nyní oznámili, že se začne prodávat už příští rok právě v Rusku. Poté se rozšíří i na další trhy. Podívejte se na nový Renault a fakta o něm známá v galerii, kde najdete i jeho hlavní konkurenty.

Informace o modelech značky Renault jsou k dipozici zde.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy