V pětici nejlepších automobilů v žebříčku ADAC jsou většinou elektromobily a hybridy, ale také jeden automobil na stlačený zemní plyn. Jen první BMW i3 však dosáhlo plného počtu bodů (100) z hlediska emisí i znečištění vzduchu. Nejlepším „plynovým“ automobilem se stala Škoda Octavia G-TEC, která v celkovém součtu emisí CO2 a znečištění přeskočila i pátý elektromobil Tesla model S.
Nejlepším vozem s benzinovým motorem bylo Mitsubishi Space Star a mezi "topten" se dostaly i dva turbodiesely: Mercedes E 220 d a BMW 118d. Většina testovaných naftových motorů však vykázala značné nedostatky. Požadovanou emisní normu v případě emisí NOx totiž vůbec v reálném provozu nesplnilo celkem 16 z 26 testovaných automobilů.
"Naše měření potvrzují, že většina modelů s naftovými motory produkuje příliš mnoho škodlivých emisí nezávisle na použité technologii čištění spalin především za podmínek blízkých realitě," říká Reinhard Kolke z ADAC Technikzentrum. "Výsledky jsou apelem na výrobce pohonných jednotek, aby jejich systémy na čištění výfukových spalin snižovaly emise za všech provozních podmínek a ne pouze v laboratoři. Že je to technicky proveditelné ukazují dva diesely v první desítce."
Zatímco turbodiesely se musejí potýkat s vysokým obsahem oxidů dusíku, nejmodernější benzinové motory s přímým vstřikováním paliva se pro změnu nedokážou vyrovnat s velkým podílem jedovatého oxidu uhelnatého ve výfukových plynech a také se znečištěním vzduchu pevnými částicemi - hlavně jemným prachem.
A neplatí to jen pro výkonné sportovní vozy, jako je například Ford Focus RS, ale i pro relativně maloobjemové motory s přeplňováním, což potvrzuje třeba Volkswagen Tiguan 1.4 TSI nebo Opel Corsa ecoFLEX 1.0 Turbo. U Opelu byly navíc zjištěny i zvýšené emise NOx, což dosud u benzínových motorů nebyl problém.