Mercedes S kupé se předem nakloní do zatáčky. Díky kameře

Radek Pecák Radek Pecák
18. 6. 2014 8:06
Elektronický systém řízení podvozku umí auto připravit i na boční vítr či na nerovnosti na vozovce.
Mercedes-Benz S kupé má zajistit pohodlí cestujícícm i na klikatých silnicích
Mercedes-Benz S kupé má zajistit pohodlí cestujícícm i na klikatých silnicích | Foto: Mercedes-Benz

Prý podobně jako dobrý lyžař či jezdec na motorce se dokáže do zatáček naklánět nový Mercedes-Benz S kupé.

Ovšem pozor. V případě tohoto luxusního vozu není účelem technické novinky dosažení větší rychlosti při průjezdu zatáčkou, ale zpříjemnění jízdy cestujícím v kupé.

Nová funkce je součástí podvozku ABC (Active Body Control). U funkce naklánění v zatáčkách jsou, v závislosti na způsobu a rychlosti projíždění zatáčky, na jedné straně vozidla zvyšovány a na druhé straně snižovány opěrné body vinutých pružin, integrovaných do pružinových vzpěr systému ABC. Vozidlo se tak během zlomků sekundy v zatáčce plynule automaticky nakloní – a to v závislosti na zakřivení zatáčky a rychlosti jízdy.

„Pociťovaný efekt je ještě mnohem větší než viditelný náklon, protože normálně se vozidlo „odklání“ působením odstředivé síly směrem k vnější straně zatáčky,“ uvádí se v tiskové zprávě.

Systém zapíná řidič stiskem tlačítka. Je aktivní v rychlostech 30-180 km/hod.
Systém zapíná řidič stiskem tlačítka. Je aktivní v rychlostech 30-180 km/hod. | Foto: Mercedes-Benz

Systém se na zatáčku připraví již preventivně, protože zatočení silnice pozná stereokamera za předním oknem. Ta „čte“ silnici do vzdálenosti patnácti metrů před vozidlem.

Funkci naklánění v zatáčkách lze zapnout pomocí třístupňového spínače ABC. Systém je aktivní v režimu „Curve“ v rozsahu rychlostí od 30 do 180 km/h. Další možností jsou režimy „Komfort“ (Magic Body Control) se snímáním povrchu vozovky a „Sport“.

Jedná se o prvek z příplatkové výbavy a dodává se pouze pro vozy s pohonem zadní nápravy.

Další funkcí systému Active Body Control je stabilizace vozidla při nárazech bočního větru. Jakmile řídicí jednotka rozpozná silný náraz bočního větru, změní během zlomků sekundy rozložení zatížení jednotlivých kol. Tím vznikne otáčivý moment působící na vozidlo proti síle bočního větru.

Mercedes-Benz S kupé je již v prodeji. Levnější ze dvou nabízených verzí je S 500. Ta má pod kapotou dvakrát přeplňovaný osmiválec s výkonem 455 koní. Maximální rychlost je omezena na 250 kilometrů v hodině. Kombinovaná spotřeba činí 9,4 litru na sto kilometrů. Cena i s DPH byla stanovena na 3 309 350 Kč.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Švýcar Odermatt slaví v super-G v Beaver Creeku první výhru v SP

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál superobří slalom v americkém Beaver Creeku a připsal si premiérové vítězství v seriálu Světového poháru. Druhého Nora Aleksandera Aamodta Kildeho porazil o desetinu sekundy. Vítěz úvodního super-G z Lake Louise, olympijský šampion Matthias Mayer z Rakouska, byl o další čtyři setiny třetí a upevnil si vedení v celkovém hodnocení SP.

Dvaadvacetiletý Odermatt se na trať spustil s číslem dvě a byl první, kdo dojel až do cíle. Jeho čas pak už nikdo nepřekonal. Všestranný Švýcar, jenž na loňském mistrovství světa juniorů získal pět zlatých medailí, tak potvrdil svůj talent i mezi elitou. Jeho dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z obřího slalomu v Soldeu z minulé sezony.

"Bylo to na hraně, víc už bych přitlačit nemohl. Ale v super-G můžete být rychlý jedině tak, že pojedete na hraně. S číslem dvě to taky jinak nejde. Neměl jsem žádné informace, měl jsem v hlavě jen ideální linii a té jsem se držel," řekl.

V sobotu čeká lyžaře v Coloradu sjezd, v neděli je na programu obří slalom.

Další zprávy