Tisíce japonských aut musí v ČR do servisů. Kvůli airbagům

Radek Pecák ČTK Radek Pecák, ČTK
23. 6. 2014 22:25
Po celém světě svolávají Honda, Mazda a Nissan miliony vozů. V Česku do servisu musí nejvíce aut Nissan.
U tisíců vozů českých majitelů hrozí, že se airbag při nehodě nenafoukne nebo exploduje. Ilustrační snímek.
U tisíců vozů českých majitelů hrozí, že se airbag při nehodě nenafoukne nebo exploduje. Ilustrační snímek. | Foto: Radek Pecák

Tokio/Praha - Vadné pyrotechnické patrony, které jsou součástí airbagu spolujezdce, jsou důvodem další velké svolávací akce automobilů. Organizují ji japonští výrobci automobilů Honda, Mazda a Nissan. Do servisů budou muset zamířit i tisíce majitelů aut těchto značek v ČR.

V případě nehody u vadných airbagů hrozí, že se buď nenafouknou správně, nebo dokonce explodují. Problém se přitom týká především vozů, které byly vyrobeny v letech 2001 až 2003.

V Česku musí nejvíce zbystřit majitelé vozů od Nissanu, který zde svolává 3774 automobilů. Jde o modely Nissan Pathfinder, Nissan Almera, Nissan Patrol, Nissan Navara, Nissan Terrano II, Nissan Tino a Nissan X-Trail.

V případě Hondy, která se chystá vyzvat necelou tisícovku vlastníků, je to vůz Accord. "Obesílat ale budeme i vlastníky vozů Civic či CR-V," sdělil mluvčí Petr Hubáček. Přesný počet je podle něho 908 vozů.

Mazda nyní v Česku a na Slovensku do servisů svolává zhruba 850 vozů. "Problém se týká airbagu předminulé generace Mazdy 6," informovala mluvčí tuzemského zastoupení Mazdy Markéta Kuklová. Mazda už během loňské svolávací akce tento bezpečnostní prvek vyměnila u 180 vozů registrovaných v Česku a na Slovensku.

Miliony aut po celém světě

Po celém světě pak automobilky oslovují majitele několika milionů aut. Honda Motor Company svolává 2,03 milionu vozů, z toho více než milion v Severní Americe a skoro 670 tisíc v Japonsku. Loni firma kvůli podobným starostem s airbagy od Takaty svolala přes milion vozů.

Nissan Motor Company dnes po celém světě svolala 755 tisíc vozů a Mazda Motor Corporation skoro 160 tisíc vozů.

Podobný problém s airbagy od firmy Takata už na začátku měsíce přinutil Toyotu svolat k případné opravě skoro 2,3 milionu aut po celém světě. Toyota tehdy sdělila, že o problému airbagů dostala celkem pět zpráv z USA a Japonska. Nedošlo ale kvůli tomu k žádnému zranění ani úmrtí lidí cestujících ve vozech. V případě Toyoty šlo vesměs o typy aut, které se v Evropě neprodávají.

Kromě japonských vozů se stejný problém s airbagem týkal i některých modelů značky BMW.

 

Právě se děje

Další zprávy