Foto: Velorex měl předchůdce i nástupce. Nové česko-čínské vozidlo s obdobným názvem je elektromobil

Foto: Velorex měl předchůdce i nástupce. Nové česko-čínské vozidlo s obdobným názvem je elektromobil
Vůbec první automobil světa poháněný spalovacím motorem postavil Carl Benz v roce 1886 a měl tři kola.
Tříkolku vyráběla i tuzemské automobilka Walter od roku 1910. Byl to jakýsi mezistupeň v historii firmy mezi produkcí motocyklů a automobilů.
Osobní verze tříkolového automobilu Tatra 49 (na snímku replika) vznikla pouze jako prototyp na konci 20. let minulého století. Nákladních vozů tohoto typu se ale vyrobilo přibližně 200.
S vývojem tříkolového vozítka s trubkovým rámem, z něhož později vznikl Velorex, začali bratři František a Mojmír Stránští již v roce 1943.
Foto: Radek Pecák
Radek Pecák Radek Pecák
Aktualizováno 1. 6. 2016 21:37
Vůbec první automobil světa - Benz Patent Motorwagen - byl tříkolka. Od té doby sice koncepce čtyř kol převážila, přesto se téměř vždy vyráběla i levnější tříkolová vozidla. V České republice je neznámější Velorex, třístopá vozítka však vznikala a vznikají také například v Německu nebo ve Velké Británii. V poslední době se objevují i malá městská tříkolová vozidla poháněná elektřinou. Jedním z nich je zbrusu nové česko-čínské vozidlo s označením Velor-X-Trike.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 90 lidí

Hasiči likvidují požár v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Evakuovali kolem 90 klientů, oheň již mají pod kontrolou. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil prostory kadeřnictví, které jsou součástí areálu. "Místnost byla požárem zasažena v plném rozsahu," uvedl Gabriel. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu, kolem 18:45 budovu dohašovali.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po uhašení bude podle Gabriela možné klienty pustit zpátky. "Z požáru už nejdou zplodiny hoření a většina domova je normálně dál obyvatelná," dodal.

Další zprávy