Foto: Klasické vozy nepatří do muzea. V Le Mans si užijete jejich vůni a řev motorů

Foto: Klasické vozy nepatří do muzea. V Le Mans si užijete jejich vůni a řev motorů
Start probíhá stále tradičně. Jezdci totiž nezačínají za volantem, ale ke svým vozům běží. To dodává na náročnosti i atraktivitě.
Letos, v osmém ročníku akce, se jely závody rozdělené do sedmi kategorií. Nejstarší začínala s rokem výroby 1923, kdy se jel první závod v Le Mans. Nejnovější vůz pak mohl mít ročník 1993.
Závody sice netrvají mnoho hodin, ovšem jednotlivé jízdy se konají přes den i v noci. Je přitom jedno, že některým strojům je i devadesát let. Závodníci je rozhodně nešetří.
Auta musí být na závod pečlivě připravená, což znamená hodně práce i pro mechaniky, které si majitelé často vozí s sebou. Najde se dost aut, jež do cíle kvůli technické závadě nedojedou – přece jen se na nich už podepisuje jejich stáří.
Foto: JLR
Jan Markovič Jan Markovič
17. 7. 2016 11:00
Jen krátce poté, co skončí populární závod 24 hodin Le Mans, se na plochu slavného okruhu sjedou klasická auta. Nejde ale o nudou výstavu historických vozidel. Stovky aut tu jezdí mezi desítkami tisíc návštěvníků. Voní benzínem, řvou motory a také závodí. A za jejich volanty potkáte i jezdce, kteří kdysi stáli na stupních vítězů závodů v Le Mans. Atmosféra je tu proto dokonalá.
 

Právě se děje

před 52 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy