Chevrolet Aveo je s turbodieselem velmi úsporné auto

Tomáš Rybecký
25. 5. 2012 18:12
Chevrolet poprvé pro svůj malý model nabízí i turbodiesel - ve dvou výkonových verzích pro hatchback i sedan Aveo.
Foto: Aktuálně.cz

 Před rokem představený malý Chevrolet Aveo se už začal dodávat i s úsporným turbodieselem Ecotec 1,3 D vybaveným systémem Start/Stop. Chevrolet Aveo je malým autem dodávaným standardně se šesti airbagy, ESP a asistentem rozjezdu do stoupání. S turbodieselem se navíc stává i mimořádně úsporným.

 

Turbodiesel Ecotec 1,3 D plní emisní standard Euro 5. Nabízí se ve třech variantách. Základní s výkonem 55 kW (75 k) a točivým momentem 190 N.m nebo výkonnějším o 70 kW (95 k) s točivým momentem 210 N.m v rozsahu otáček 1750 až 2500/min. Převodovka je pětirychlostní pro motor 55 kW a šestirychlostní pro výkonnější verzi. V úsporné verzi Eco má výkon 70 kW ale točivý moment 190 N.m. S tím ve spojení s pětirychlostní převodovkou vykazuje hatchback Aveo kombinovanou spotřebu pouhých 3,6 l/100 km a z toho vyplývající emise CO2 95 g/km (s karoserií sedan se verze Eco nenabízí). Přitom dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 11,7 s a dosáhnout největší rychlosti 174 km/h.

 

Sedan má se základními verzemi motoru 1,3 D spotřebu 3,7 resp. 4,1 l/100 km, což z něj dělá nejúspornější čtyřdveřový automobil na evropském trhu vůbec.

 

Čtyřválcový turbodiesel Ecotec 1,3 D má litinový blok a šestnáctiventilovou hlavu válců z hliníku. Motor Chevrolet má vrtání 69,6 mm a zdvih 82 mm, kompresní poměr je 16,8:1. Používá vysokotlaké vstřikování paliva typu Common Rail pracující s tlakem 140 MPa (verze 55 kW) resp. 160 MPa (verze 70 kW vč. varianty Eco).

 

Akční ceny vozu Aveo 1,3 D ve verzi LS+ začínají hatchbacku na 286 900 Kč u sedanu na 291 900 Kč.

Foto: Vladimír Rybecký

--------------------------------------------------------------------------------

Chevrolet Aveo - dobrý výběr?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rijád oznámil, že zničil čtyři drony vyslané jemenskými povstalci

Vojenská koalice pod velením Rijádu v pátek oznámila, že zlikvidovala čtyři drony naložené výbušninami, které vyslali na Saúdskou Arábii z Jemenu šíitští povstalci Húsíové. Povstalci naopak tvrdí, že cíle v Saúdské Arábii zasáhli. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle sdělení Rijádu byly bezpilotní letouny zneškodněny nad povstalci kontrolovanou částí Jemenu. Mluvčí Húsíů ale na Twitteru uvedl, že povstalci cíle v Saúdské Arábii zasáhli "s vysokou přesností". Konkrétně mělo jít o řídící věž letiště v Nadžránu, sklad zbraní na základně krále Chálida a další vojenské cíle.

Koalice ve středu oznámila, že zahájila novou vojenskou operaci namířenou proti Húsíům poté, co znásobili své přeshraniční útoky na Saúdskou Arábii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy