Americká vláda investuje miliardy dolarů do vývoje aut bez řidiče. Připraví pro ně zákony

15. 1. 2016 21:45
Během příštích deseti let by měla americká vláda investovat okolo 3,9 miliardy dolarů do podpory vývoje aut bez řidiče. Peníze půjdou na pokrytí pilotních programů, testů a případnou změnu infrastruktury. V USA by navíc mělo brzy dojít ke změně silničních zákonů tak, aby umožňovaly jízdu takových vozů.
autonomní
autonomní | Foto: Volvo

Americká vláda se rozhodla silně podpořit vývoj autonomně řízených vozidel. Na autosalonu v Detroitu to oznámil americký ministr dopravy Anthony Foxx s tím, že se v příštích deseti letech najde v rozpočtu na 3,9 miliardy dolarů, což je asi 96,3 miliardy korun. Tyto peníze pak půjdou zejména na testování bezpilotních aut.

„Řeknu to jednoduše. V roce 2016 uděláme vše pro to, abychom zlepšili bezpečnost a udržitelnost dopravních inovací. Rozšíření a vývoj autonomních vozidel je uskutečnitelný,“ prohlásil Foxx podle serveru Autoblog.com.

Oznámil také, že jeho ministerstvo začne během následujícího půl roku víc spolupracovat s dalšími úřady na tom, aby se připravila legislativa pro provoz aut bez řidiče. Úřad NHTSA, který se ve Spojených státech stará o bezpečnost na silnicích, by měl vypracovat podrobná pravidla. V některých státech USA už je zkušební provoz autonomních vozů povolen. Například Kalifornie ale před nedávnem podmínky zpřísnila.

Někteří výrobci zůstávají skeptičtí, ačkoliv je už dnes technologie v podstatě k dispozici. Například výrobce elektromobilů Tesla své vozy vybavil poloautomatickým řízením, které umožňuje třeba i změnu pruhů na dálnici nebo jízdu po okresních silnicích. Ford slibuje, že jeho vozy budou umět jezdit samy v roce 2020. „Plně automatických vozů se v této dekádě nedočkáme,“ komentoval vývoj Volkmar Denner, šéf firmy Bosch, která automobilkám systémy dodává.

Prohlášení americké vlády podpořit vývoj elektromobilů přišlo jen několik dní poté, co kalifornské úřady zveřejnily statistiky poruch testovaných autonomních vozidel. Ty odhalily velké množství chyb, při kterých se autopilot samovolně odpojil. Více se dočtete zde.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy