Americká vláda investuje miliardy dolarů do vývoje aut bez řidiče. Připraví pro ně zákony

15. 1. 2016 21:45
Během příštích deseti let by měla americká vláda investovat okolo 3,9 miliardy dolarů do podpory vývoje aut bez řidiče. Peníze půjdou na pokrytí pilotních programů, testů a případnou změnu infrastruktury. V USA by navíc mělo brzy dojít ke změně silničních zákonů tak, aby umožňovaly jízdu takových vozů.
autonomní
autonomní | Foto: Volvo

Americká vláda se rozhodla silně podpořit vývoj autonomně řízených vozidel. Na autosalonu v Detroitu to oznámil americký ministr dopravy Anthony Foxx s tím, že se v příštích deseti letech najde v rozpočtu na 3,9 miliardy dolarů, což je asi 96,3 miliardy korun. Tyto peníze pak půjdou zejména na testování bezpilotních aut.

„Řeknu to jednoduše. V roce 2016 uděláme vše pro to, abychom zlepšili bezpečnost a udržitelnost dopravních inovací. Rozšíření a vývoj autonomních vozidel je uskutečnitelný,“ prohlásil Foxx podle serveru Autoblog.com.

Oznámil také, že jeho ministerstvo začne během následujícího půl roku víc spolupracovat s dalšími úřady na tom, aby se připravila legislativa pro provoz aut bez řidiče. Úřad NHTSA, který se ve Spojených státech stará o bezpečnost na silnicích, by měl vypracovat podrobná pravidla. V některých státech USA už je zkušební provoz autonomních vozů povolen. Například Kalifornie ale před nedávnem podmínky zpřísnila.

Někteří výrobci zůstávají skeptičtí, ačkoliv je už dnes technologie v podstatě k dispozici. Například výrobce elektromobilů Tesla své vozy vybavil poloautomatickým řízením, které umožňuje třeba i změnu pruhů na dálnici nebo jízdu po okresních silnicích. Ford slibuje, že jeho vozy budou umět jezdit samy v roce 2020. „Plně automatických vozů se v této dekádě nedočkáme,“ komentoval vývoj Volkmar Denner, šéf firmy Bosch, která automobilkám systémy dodává.

Prohlášení americké vlády podpořit vývoj elektromobilů přišlo jen několik dní poté, co kalifornské úřady zveřejnily statistiky poruch testovaných autonomních vozidel. Ty odhalily velké množství chyb, při kterých se autopilot samovolně odpojil. Více se dočtete zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy