Alpina stanovuje nové standardy. To je špičkové BMW 3

Tomáš Rybecký
7. 10. 2013 15:55
Nové BMW Alpina D3 Bi-Turbo překonává všechny hranice segmentu
Foto: BMW

Nová Alpina D3 Bi-Turbo byla představena na frankfurtském autosalonu. Firma Alpina vůz charakterizuje číslicemi od 2 do 7: maximální rychlost 278 km/h, 350 koňských sil, 4,6 s z 0-100 km/h, 5,3 l/100 km (139 g/km CO2), EU6 a 700 N.m.

Špičkovou variantu BMW 3 pohání řadový šestiválcový vznětový motor o objemu 3 l s přeplňováním dvěma turbodmychadly známý z Alpiny D5 Bi-Turbo. U motoru, kompletně vyrobeného z hliníku, byly sníženy ztráty tlaku optimalizací sacího potrubí, takže konstruktéři získali výkonnější a ochotněji reagující motor. Výsledkem je maximální výkon 350 k při 4 000 ot./min. a točivý moment 700 N.m v rozsahu otáček mezi 1 500 a 3 000 ot./min.

O maximálně účinný přenos točivého momentu na zadní (nebo v případě verze Touring na všechna) kola se stará osmistupňová sportovní automatická převodovka ZF s řazením ALPINA SWITCH-TRONIC. S režimem ručního řazení má řidič k dispozici funkci nastavení jízdního výkonu na Sport+, nebo DCC vypnuto: bez nuceného přeřazení na vyšší stupeň. Kromě specifického výkonu 117 k/l je působivá i kombinovaná spotřeba paliva, která činí pouhých 5,3 l/100 km, a emise CO2 ve výši 139 g/km. Díky filtru pevných částic a katalyzátoru NSC vůz dodržuje emisní normu EU6.

Sportovní vzhled vozu je založen i na účinnosti, například u předního a zadního spoileru, které zajišťují vysokou přítlačnou sílu vpředu a mírný vztlak na zadní nápravě. V interiéru vozu nechybí ergonomicky tvarované sedačky ani loga Alpina.

Alpina D3 Bi-Turbo bude v prodeji za 1 485 550 Kč v základní verzi, 1 532 750 Kč ve verzi Touring a za 1 624 460 Kč za variantu Touring AWD. BMW Alpina je na českém trhu výhradně zastoupena společností Invelt.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy