Absurdita roku: Zaplať daň, i když nemáš z čeho. Riziko podnikání, tvrdí finanční úřad

Iva Špačková Iva Špačková
10. 5. 2017 12:16
Jedenáctý ročník ankety upozorňující na povinnosti, které zbytečně komplikují podnikání, vyhrála nutnost odvádět státu DPH i z nezaplacených faktur. Pro české podnikatele platí už více než 10 let. Na podrobnosti se podívejte v našem přehledu (klikněte na úvodní fotku).
Foto: Martina Křížová

Novou občanku lze získat v jakékoliv obci, ale řidičák ne

O vydání občanského průkazu lze požádat u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, stejně jako o živnostenské oprávnění u kteréhokoliv živnostenského úřadu. U řidičského průkazu to ale možné není - jeho výměnu lze provést pouze na příslušném úřadě obce s rozšířenou působností podle místa trvalého bydliště řidiče. Absurdní situace se týká všech občanů, tedy nejen podnikatelů či řidičů z povolání. Jde o exemplární příklad nepružnosti státní správy, jejímž hlavním posláním má být služba občanům. Mimochodem: statisíce lidí ročně musí na řidičák přinést papírovou fotku, i když veřejná správa ji má v elektronické podobě na občanský průkaz.

Obě absurdity má odstranit novela, kterou letos na jaře schválili poslanci.

Zákon č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, § 92

 

Právě se děje

před 8 minutami

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém poslanec Volný fyzicky napadl jiného poslance, pro podezření z výtržnictví.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

Na Náměstí nezávislosti v Minsku před budovou vlády se upálil člověk. Záběry zveřejnil zpravodajský portál tut.by. Zatím není znám motiv činu, muž podle prvních zpráv zemřel.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy