Známe Absurditu roku. Projděte si šest povinností, které zbytečně komplikují podnikání

eko eko, san
Aktualizováno 10. 5. 2018 11:25
Dvanáctý ročník soutěže, která má upozornit na byrokratické překážky komplikující podnikání, zná vítěze.

Úvodem

Foto: Thinkstock

Vítězem dvanáctého ročníku ankety Absurdita roku 2018 se stalo zadržování nadměrných odpočtů DPH v průběhu kontroly finančního úřadu. Systém DPH byl za nesmyslný označen už v předchozích ročnících ankety - loni šlo placení DPH z dosud nezaplacených faktur a o rok dříve kontrolní hlášení.

Pokud podniku vznikne nadměrný odpočet na dani z přidané hodnoty, může se v následujícím měsíci těšit na připsání dané sumy na jeho účet. V některých případech však stačí pochybnost Finanční správy, aby byl proces výplaty protažen na několik měsíců či roků.

Anketa upozorňuje na byrokracii, která zbytečně komplikuje podnikání. Vyhlašují ji Hospodářské noviny a je součástí podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku. Organizátoři vybrali šest kandidátů, o celkovém pořadí pak rozhodovala veřejnost.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy