Známe Absurditu roku. Projděte si šest povinností, které zbytečně komplikují podnikání

eko eko, san
Aktualizováno 10. 5. 2018 11:25
Dvanáctý ročník soutěže, která má upozornit na byrokratické překážky komplikující podnikání, zná vítěze.

Úvodem

Foto: Thinkstock

Vítězem dvanáctého ročníku ankety Absurdita roku 2018 se stalo zadržování nadměrných odpočtů DPH v průběhu kontroly finančního úřadu. Systém DPH byl za nesmyslný označen už v předchozích ročnících ankety - loni šlo placení DPH z dosud nezaplacených faktur a o rok dříve kontrolní hlášení.

Pokud podniku vznikne nadměrný odpočet na dani z přidané hodnoty, může se v následujícím měsíci těšit na připsání dané sumy na jeho účet. V některých případech však stačí pochybnost Finanční správy, aby byl proces výplaty protažen na několik měsíců či roků.

Anketa upozorňuje na byrokracii, která zbytečně komplikuje podnikání. Vyhlašují ji Hospodářské noviny a je součástí podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku. Organizátoři vybrali šest kandidátů, o celkovém pořadí pak rozhodovala veřejnost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy