Známe Absurditu roku. Projděte si šest povinností, které zbytečně komplikují podnikání

eko eko, san
Aktualizováno 10. 5. 2018 11:25
Dvanáctý ročník soutěže, která má upozornit na byrokratické překážky komplikující podnikání, zná vítěze.

Úvodem

Foto: Thinkstock

Vítězem dvanáctého ročníku ankety Absurdita roku 2018 se stalo zadržování nadměrných odpočtů DPH v průběhu kontroly finančního úřadu. Systém DPH byl za nesmyslný označen už v předchozích ročnících ankety - loni šlo placení DPH z dosud nezaplacených faktur a o rok dříve kontrolní hlášení.

Pokud podniku vznikne nadměrný odpočet na dani z přidané hodnoty, může se v následujícím měsíci těšit na připsání dané sumy na jeho účet. V některých případech však stačí pochybnost Finanční správy, aby byl proces výplaty protažen na několik měsíců či roků.

Anketa upozorňuje na byrokracii, která zbytečně komplikuje podnikání. Vyhlašují ji Hospodářské noviny a je součástí podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku. Organizátoři vybrali šest kandidátů, o celkovém pořadí pak rozhodovala veřejnost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy