Zveřejnění zadání přijímacích zkoušek není veřejným zájmem, říká právní analýza Cermatu

ČTK ČTK
18. 4. 2017 19:14
Zveřejnění zadání jednotných přijímacích zkoušek bylo podle právní analýzy Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) neoprávněné. Podle něho jsou testy autorským dílem a neexistuje veřejný zájem, který by odůvodňoval zásah do autorského práva. Iniciativa Maturitní data - odtajněno, která zadání minulý čtvrtek zveřejnila, však s tímto výkladem nesouhlasí. Myslí si, že Cermat zvýhoďnuje uchazeče, kteří si zadání umějí obstarat například díky kontaktům svých rodičů ve školách nebo na internetu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) má právní analýzu, podle které bylo zveřejnění zadání jednotných přijímacích zkoušek, které se konaly 12. dubna, na internetu neoprávněné. Zadání testových otázek a formulace možných odpovědí jsou autorským dílem a neexistuje veřejný zájem, který by odůvodňoval tento zásah do autorského práva. V tiskové zprávě to sdělil mluvčí Cermatu Jan Pohanka. Zadání zveřejnila minulý čtvrtek na svém webu iniciativa Maturitní data - odtajněno.

"Centrum bude v dalším postupovat tak, aby bylo postaveno na jisto a veřejně sděleno, že není možné, aby jedinci nebo skupina rozhodovala o tom, co je veřejným zájmem, a to jen na základě svých úsudků či dokonce spekulací," uvedl v úterý Cermat.

Podle Oldřicha Botlíka, který test zveřejnil, není zadání testu chráněno autorským zákonem a odvolává se na veřejný zájem. Tajně ofocená či naskenovaná zadání se objevila na internetu i po státních maturitách v minulých letech, uvedl. Myslí si, že Cermat zvýhodňuje uchazeče, kteří si zadání umějí obstarat například díky kontaktům svých rodičů ve školách nebo na internetu.

Tvrzení, že zveřejněním byla zajištěna rovnost i pro ty, kteří "nemají konexe", je podle Pohanky spekulativní a hraničící s pomluvou. "Neexistuje tedy takový veřejný zájem, který by odůvodňoval tento masivní zásah do autorského práva," sdělil v úterý mluvčí.

Cermat se zveřejnění testů nebrání, ale chce tak učinit až po náhradních termínech přijímacích zkoušek na střední školy, tedy po 12. květnu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy