V češtině maturanti rozumí textu, ale neznají pojmy. V matematice neumí přemýšlet, učí se jen vzorce

Markéta Hronová Markéta Hronová
31. 5. 2016 11:58
Matematiku nevyučujeme dobře, zhodnotil podrobné maturitní výsledky zakladatel iniciativy Maturitní data - odtajněno Oldřich Botlík. Studenti prokázali slušnou znalost nadrilovaných postupů, ale selhávají tam, kde mají opravdu přemýšlet. Tedy v úlohách, které ověřují, zda středoškoláci zvládají základy matematického uvažování. V češtině je to obráceně, neznají sice pojmy, jako je epizeuxis, či neumí najít přísudek jmenný se sponou, ale v úlohách o čtenářských dovednostech obstáli dobře. Ředitel Cermatu Jiří Zíka, který testy tvoří, s tím ale nesouhlasí. Podle něj se studenti neumějí souvisle vyjadřovat, což dokazují slohové práce.
Z matematiky zvládají žáci jen nadrilované postupy. Úlohy ze života jim nejdou, ukázala podrobná data o výsledcích státních maturit.
Z matematiky zvládají žáci jen nadrilované postupy. Úlohy ze života jim nejdou, ukázala podrobná data o výsledcích státních maturit. | Foto: Thinkstock

Praha - Výsledky maturitních testů ukazují, že převažuje výuka těch oblastí matematiky, v níž už člověka dokáže nahradit počítač. Zato však neumíme dovést absolventy k tomu, aby si matematiku osvojili jako způsob uvažování, který mohou celoživotně využívat, ať už budou působit v jakémkoli oboru - přírodovědném, humanitním i jiném.

Podrobnější data o výsledcích maturitních testů se podařilo po nátlaku na Cermat, který maturity připravuje, získat iniciativě Maturitní data - odtajněno, za kterou stojí Oldřich Botlík.

Například vyjádření proměnné v jednoduchém vzorci nezvládlo plných 57,8 procenta maturantů. Podobně dopadla logaritmická rovnice. Botlík pochválil úlohu o dvou čerpadlech jako dobře zvolený příklad ze života. Právě na ní ale pohořelo 84 procent žáků. Úlohu na výpočet průměrného platu ve firmě nezvládlo 65 procent maturantů.

V češtině to dopadlo úplně obráceně. Maturanti prokázali velmi slušné dovednosti a znalosti v oblastech, které jsou opravdu důležité pro jejich občanský život i další studijní a profesní kariéru. Tedy práci s textem, schopnost pozorně číst a posuzovat, co z textu vyplývá.

Lingvistické termíny neznají

"Dokážou číst s porozuměním, vnímají textovou návaznost, úspěšně sestavili zpřeházené odstavce, chápou text napsaný složitým jazykem. S čárkami ve větě si poradí stejně jako právní oddělení ministerstva školství, s pravopisem možná trochu hůř ale ne o moc. Vědí, co je syntaktická chyba, a najdou ji," komentoval výsledky Botlík.

Naopak velmi vysokou míru neúspěšnosti, až nad 80 %, vykazují úlohy postavené na znalosti nějakého lingvistického či literárněvědného pojmu, který se v praktickém životě nepoužívá. Například přísudek jmenný se sponou nedokázalo v úloze najít 89 % prvomaturantů. 

Ředitel Cermatu Jiří Zíka s Botlíkem ale nesouhlasí. Podle něj tyto výsledky testu z češtiny nedokazují, že jsou studenti dobří v práci s textem. "Slohové práce ukazují, že nejsou schopni sestavit smysluplnou větu, napsat souvislý text. Takto to není možné interpretovat," míní Zíka.

Dat potřebujeme více, abychom mohli vyvozovat nějaké závěry

Botlík zároveň upozornil, že je třeba vnímat to, že test z češtiny psali všichni maturanti, kdežto matematiku jen část maturantů. "A stále jich ubývá. V roce 2014 si ji vybralo 36 procent maturantů, v roce 2015 to bylo 29,5 procenta a letos si ji zvolilo jen 27 procent maturantů," uvedl Botlík.

Iniciativa Maturitní data - odtajněno požaduje ještě mnohem podrobnější data. "Z těch nově uvolněných nezjistíme, co opravdu umějí například gymnazisté, v čem jsou úspěšnější chlapci než děvčata, kde nejvíc selhávají studenti odborných škol ani jak zvládli češtinu ti, kteří dokážou matematicky uvažovat," uvedl Oldřich Botlík.

Jiří Zíka ale se zveřejněním dat nesouhlasí. "Žádná jiná země je nezveřejňuje," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy