Praha - Dva roky poté, co musel opustit vrcholnou politiku, složil někdejší mocný muž ODS a ministr vnitra Ivan Langer advokátní zkoušky.
Langer byl dlouhá léta koncipientem olomoucké advokátní kanceláře Petra Pečeného. Ústní část zkoušky složil ve středu v České advokátní komoře v Praze.
"Právo mě baví, což bylo vidět i na zkoušce," prohlásil Langer sebevědomě po jejím úspěšném složení.
Návrat do politiky podle svých slov momentálně neplánuje. "Ani mi nechybí," tvrdí.
Manželku? Mám!
Jako první přišly na přetřes jeho znalosti z trestního práva. Jeho zkoušející Stanislav Rizman, jinak předseda trestního kolegia Nejvyššího soudu, jej zprvu pochválil za písemnou část zkoušky a pochválil i její čitelnost.
Následně někdejšího ministra nechal vysvětlovat, co je společný trest za pokračování, nebo kdo může podat odvolání v trestních věcech či snížení trestu.
V případě odvolání váhal, kdo vše jej může podat. Když mu chtěl zkoušející napovědět a otázal se "Manželka?" Ivan Langer oznámil: "Mám."
Když se následně zkoušející optal, zda tedy ona může, Langer odvětil, že snad by to udělala. Správná odpověď byla "i manželka".
Po trestním právu následovala prověrka politikových vědomostí z rodinného, pracovního a občanského práva.
Zde řešil Langer rady pro otce, kteří nechtějí platit vysoké alimenty pro nezletilé děti, sporný rozvod či bezpodílové vyrovnání manželů.
Hrát s otevřenýma kartama, radí Langer
"Co byste mi poradil, kdybych za vámi přišel jako klient, který má plat přibližně 25 tisíc korun a má něco uškudleno," dával příklad otce - škrta Martin Vychopeň, předseda České advokátní komory.
"Poradil bych mu, aby hrál s otevřenými kartami," tvrdil exministr. Vychopeň ho za odpověď pochválil a dodal, že by totiž jinak mohl podle výpočtů alimentů dopadnout i hůře, než kdyby přiznal tyto majetkové poměry.
Zádrhel v dosud hladce probíhající zkoušce ovšem přišel během otázek na obchodní právo. Zde se Langerovi příliš nepovedla písemná část.
Vloudily se vám tam chybičky, káral pedagog
"Někdy jste byl myšlenčičkami jinde a vloudily se vám tam chybičky, což by stálo klienta...," zahájil prověrku Langrových znalostí vysokoškolský pedagog František Klimeš.
Langer měl sestavit smlouvu o dílo a popletl si data. "Mohl by to být i důvod neplatnosti smlouvy, když ji napíšete na datum, který neexistuje," pokračoval zkoušející.
Dále někdejšího šéfa vnitra upozornil, že špatně spočítal i sumu, jež by měl klient za odvedenou práci zaplatit. Klimeš následně upozornil i na nezvyklý úrok z prodlení, který Langer do smlouvy zanesl.
"To jste byl velkorysý. Jedno procento (míněno za den - poznámka redakce) je běžné, nebo nikoli?" tázal se bývalého politika.
Ten po váhání přiznal, že nikoli. Společně pak došli k běžnější položce 0,05 procenta.
Langer měl během zkoušky dále vyjmenovat, jak je možné vyčíslit cenu, pokud není na dohodu, přičemž si nemohl vzpomenout na cenu obvyklou, ale nakonec přišlo i na ni.
Příběh ze života - o cyklistovi
V rámci zkoušky z ústavního a správního práva pak vybral zkoušející Jan Bárta, jež působí i jako ředitel Ústavu státu a práva, pro někdejšího politika okruh otázek věnující se Ústavnímu soudu. Zde se Langerovi celkem dařilo. V druhé části otázky musel řešit "příběh ze života" a z jeho domovské Olomouce.
Šlo o spor magistrátu s krajským úřadem o cyklistu, který způsobil přestupek. Langer měl vyřešit, zda může být cyklistovi jako trest udělen i zákaz činnosti, tedy zákaz řízení kola. Langer nakonec dospěl k závěru, že nikoli.
"Vyřešil jsem to stejně," pochválil ho Bárta.
Posledním krokem ke kýženému oslovení "pane advokáte" v té době chyběla Langerovi zkouška z předpisů, jak má poskytovat právní služby.
"Co víte o povinnosti mlčenlivosti?" obrátil se na něj předseda celé komise Petr Poledník. Exministr nezaváhal a začal vyjmenovávat, na co vše se vztahuje.
"A víte, proč vznikla?" pokračoval zkoušející. Ani zde Langer neváhal.
A nezaváhal ani poté, co se jej Poledník zeptal, co by se stalo, kdyby povinnost mlčenlivosti nebyla. "Advokát by neměl práci," reagoval spontánně Langer.
"Klient by nemohl advokátovi říci, odklonil jsem prostředky ze společního jmění manželů," žertoval na téma Martin Vychopeň.
Dlouhé roky u zpívajícího právníka
K ústní části zkoušky byl Langer připuštěn poté, co zvládl písemnou část, kde musel ukázat, že umí pracovat se soudními spisy. Advokátní zkoušky v jarním termínu středou skončí, spolu s Langerem se k nim přihlásilo dalších 255 kandidátů.
Uspět pak musel hned v pěti oborech - ústavní a správní právo, trestní právo, občanské, rodinné a pracovní právo, obchodní právo a právo upravující poskytování právních služeb.
Ivan Langer je léta - podle zveřejněného životopisu od roku 1999 - uváděn jako koncipient v advokátní kanceláři "zpívajícího právníka" Petra Pečeného, která se podle internetových stránek zabývá zejména občanským a obchodním právem, autorským právem a pracovním právem.
Nyní vylučuje, že by myslel na to, aby se osamostatnil. "Jsem šťastně pracující v advokátní kanceláři a je mi v ní dobře," řekl Langer na konci února deníku Insider.