Zpráva o nalezení hrobu Anežky České je prý fámou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 11. 2009 19:10
Dnešní zpráva o nálezu údajného místa odpočinku svatořečené Přemyslovny je výmysl

Praha - Hlavní kněz týnské farnosti v Praze popřel v Českém rozhlase 1 zprávu o tom, že by byl v kostele svatého Haštala na Starém městě pražském nalezen hrob svaté Anežky České.

Dnešní informace o tom, že restaurátoři možná našli v pražském kostele sv. Haštala hrob patronky českých zemí, sv. Anežky České, je podle něj falešná.

Kněz Vladimír Kellner Českému rozhlasu dál oznámil, že kostel svatého Haštala je uzavřený a v rekonstrukci. Restaurátor Denis Anfilov, který sdělovacím prostředkům zprávu o údajném hrobě světice sdělil, ale v kostele nepracuje.

"Pan Denis Anfilov není člověk, který by byl kompetentní k vydávání těchto zpráv za farnost svatého Haštala. Navíc ani v objektu samotného chrámu nepracuje. Pan Anfilov pouze uvěřil dohadům řeholnice z Moravy, která tvrdí, že právě v tomto kostele by ostatky měly být uloženy. Tato zpráva se ho zmocnila tolik, že jí začal vydávat za realitu," reagoval kněz na zpávu.

Přání otcem myšlenky 

"Radarový průzkum potvrdil možný nález předpokládané schránky s ostatky a insigniemi svaté Anežky Přemyslovny," uvedl dnes restaurátor Denis Anfilov.

Definitivně měl být cenný nález potvrzen až otevřením hrobu. Nakonec tomu však s největší pravděpodobností nebude.

Pátrání po ostatcích světice, která byla dcerou českého krále Přemysla Otakara I., se dělo přesně v době dvacátého výročí Anežčina prohlášení za svatou. 12. listopadu 1989 ji svatořečil papež Jan Pavel II.

K obnovení průzkumů v kostele sv. Haštala vedlo restaurátory neobvyklé setkání. V dubnu se při práci v dílně na faře u sv. Haštala sešli s řádovou sestrou Annou Koláčkovou, františkánkou z kláštera sv. Kříže v Kroměříži.

"Přijela do Prahy s jasným cílem - najít hrob sv. Anežky," vzpomíná Anfilov. Řádovou sestru k pátrání vedly informace pocházející z 20. a 50 let. 20. století, k nimž se nedávno dostala.

Místo údajného nálezu
Místo údajného nálezu | Foto: Aktuálně.cz

Představu, že by Anežka mohla být pochována u sv. Haštala, posiloval i názor, že v něm skládala řeholní slib. Hrob se ale nenašel ani při rozsáhlém archeologickém průzkumu v kostele sv. Haštala prováděném počátkem 80. let 20. století souběžně s vykopávkami v Anežském klášteře.

Práce však tehdy nebyly dokončeny, zkoumání shodou okolností unikly právě presbytář a prostor hlavního oltáře, pod nímž se podle restaurátorů může hrob nacházet. Radar podle restaurátorů potvrdil, že pod zemí se nejspíš ukrývá přibližně půl metru dlouhá truhla a dva kovové předměty. Mohlo by se jednat o královskou pečeť a berlu abatyše.

Hrob svaté Anežky České je dlouhodobě považován za ztracený, přesto v povědomí mnohých lidí dlouho byla představa, že Anežčin hrob je ukryt právě u sv. Haštala. Již od 15. století se připomíná proroctví, podle něhož "pokojné a šťastné časy v zemi české nastanou, když obyvatelé tělo blahoslavené Anežky najdou".

 

Právě se děje

Další zprávy