Zoo dnes vítaly nové přírůstky. Ve Dvoře Králové mají nové hrošice, v Brně zase devět vlčat

ČTK ČTK
29. 5. 2016 16:28
Letos se již tuzemským zoologickým zahradám podařilo několik ojedinělých odchovů. Například v pražské se na jaře narodilo gorilí mládě a poprvé v její historii také slůně.
Foto: ČTK

Dvůr Králové - Zoologická zahrada ve Dvoře Králové dnes slavnostně přivítala dvě hroší samice. Čtyřletá Hula a o necelý rok mladší Mona jsou umístěné v přírodním rybníčku mezi výběhy nosorožců a lvů. Z obou samic však byly v dnešním horkém počasí k vidění pouze z vody vykukující nozdry. Zoo odpoledne také návštěvníkům představila v areálu vznikající západoafrické městečko Tiébélé.

"Jedna samice je z Belgie, druhá z Dánska. Jsou to mladé samice, jakmile dospějí, tak počítáme s tím, že k nim seženeme ještě samce," řekl ředitel zoo Přemysl Rabas. 

Hroši se do dvorské zoo vrátili po 14 letech. Zoo chovala hrochy od roku 1966, v roce 1972 se v zoo podařilo odchovat první mládě. Celkem zoo odchovala osm mláďat, z toho šest samic a dva samce. Posledním hrochem v dvorské zoo byl samec Heini, který zahrada v červenci 2002 darovala do zahraničí kvůli plánované rekonstrukci pavilonu slonů, kde do té doby byli i hroši a tapíři.

Dvorská zoo dnes představila lidem také nově vybudované městečko s replikami afrických domků, které vzniklo naproti výběhu slonů. Stavby jsou vybudovány podle osady Tiébélé v africkém státě Burkina Faso. Obyvatelé této osady, lidé etnika Kassena, zdobí své domky jednoduchými ornamenty. Zoo nyní dokončuje vnitřní expozice v domcích, lidé vesničkou již mohou procházet.

Zoologická zahradě ve Dvoře Králové si letos připomíná 70 let od svého založení. Součástí oslav bylo už otevření nového hlavního vstupu do zoo s restaurací, který je inspirovaný africkými stavbami. Zoo také připravila originální emisi známek.

"Letošní jubileum chceme připomínat po celý rok. Za jednu z nejvýznamnějších letošní událostí však považujeme převoz Elišky, samičky nosorožce černého z našeho chovu, do Afriky, kde podpoří záchranu tohoto kriticky ohroženého druhu. Transport je naplánován na konec června," uvedl Rabas.

Nová mláďata má rovněž brněnská zoo. Jde  o devět mláďat vlka arktického. Mladý samec, který dorazil do Brna z Dánska loni v lednu, nezklamal naděje na založení nové skupiny, uvedla mluvčí zahrady Monika Brindzáková.

Mláďata se zatím občas pohybují v blízkosti nory. "Po první veterinární prohlídce se rozhodneme, která zvířata si ve skupině necháme a kterým budeme hledat nový domov," uvedla kurátorka chovu savců Zoo Brno Dorota Gremlicová.

Původní skupina se rozpadla po úhynu takzvaného alfa samce před třemi lety. Základem nové se staly dvě mladé samice z chovu v Brně a chovný samec z Dánska. Výběh vlků zahrada rozdělila na dvě části, v jedné zůstávala část staré skupiny a ve druhé nově sestavená skupina. Té se už loni narodilo jedno mládě, které na podzim putovalo do Zoo Kišiněv v Moldavsku.

"Současně se nám podařilo umístit poslední tři samce ze staré skupiny, kteří budou na konci tohoto týdne odjíždět do Slovinska," uvedla Gremlicová. Zoo expozici znovu spojí a nová vlčí skupina bude mít k dispozici celých 3500 metrů čtverečních výběhu.

Letos zaznamenala chovatelské úspěchy také pražské ZOO. Narodilo se tu další gorilí mládě a poprvé v historii také slůně.

 

Právě se děje

Další zprávy