Neviditelná paní Sobotková. Manželka se po boku premiéra objevuje málokdy, chrání ji skla limuzíny

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
3. 1. 2017 14:03
Lidé ji nevidí usměvavou po boku šéfa vlády na oficiálních akcích jako svého času Samanthu Cameronovou, v časopisech čtenáři nenajdou její neformální fotky v parku se psem jako u Martiny Kiskové. Olga Sobotková je už tři roky manželkou nejmocnějšího muže v Česku, přesto si své soukromí striktně hlídá a mediální pozornost téměř bez výjimek odmítá. Nejvíc jejích veřejně dostupných fotek tak pochází z její třináct let staré svatby.
Foto: Úřad vlády

Praha – "Je to má první cesta a těším se, jaké to bude." Jedna z mála vět, které novináři kdy slyšeli od manželky šéfa kabinetu Olgy Sobotkové. Bylo to na jaře 2014 při návštěvě Berlína. Jedné z mála pracovních cest, na které svého manžela oficiálně doprovázela. A asi jediné, kam až paměť tuzemských novinářů sahá, kdy bylo možné se Sobotkové na něco zeptat. 

Pětatřicetiletá plavovláska tak platí za tuzemskou paní Colombovou – podle manželky slavného seriálového detektiva, o které se hodně mluví, ale nikdy ji nikdo neviděl. Zahlédnout Olgu Sobotkovou na veřejnosti je pro běžné lidi téměř nemožné. S manželem "druhá dáma" Česka nechodí na plesy, neúčastní se veřejných akcí; ani na velkých stranických sjezdech ji televizní kamery nezachytí v pozadí jejího muže, který promlouvá k národu. Za celou dobu, co je Bohuslav Sobotka ve funkci šéfa kabinetu, nedala jeho manželka jediný rozhovor. 

Málo se ví o tom, čím se v minulosti živila. V roce 2013, kdy se z jejího muže stal ministerský předseda pracovala na sekretariátu poslaneckého klubu ČSSD a působila také jako Sobotkova asistentka. Letos na podzim si pak podle MF Dnes zřídila živnostenský list. Podle stručného komentáře Sobotky se díky němu může věnovat například filmové produkci. 

Jednou z minima příležitostí, kdy se plavovlasá Olga Sobotková objevuje po boku svého manžela, tak bývají tradiční novoroční obědy s prezidentem republiky. Toho se letos účastnila po dvouleté pauze. V lednu 2016 se totiž premiér s prezidentem sešli na žádost Miloše Zemana sami. O přítomnosti Olgy Sobotkové na novoročním obědu svědčí vždy pouze pár oficiálních fotografií. Stejné to bylo i letos, kdy premiérský pár dorazil na lánský zámek ukrytý za tmavá skla limuzíny.

To, že s hlavou státu skutečně poobědvala i Olga Sobotková, dokazují pouze twitterové účty Sobotky a mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka. Ze dvou zveřejněných fotek se ale lidé dozví pouze to, že si na slavnostní oběd vzala tmavé šaty s krátkým rukávem a od prezidenta dostala kytici žlutých růží. S těmito dvěma informacemi si podle všeho voliči i novináři budou muset vystačit možná až do dalšího novoročního setkání. 

Sobotková s manželem vyráží jen na vybrané zahraniční cesty. Premiéra Sobotku doprovázela třeba loni na jaře při několikadenní návštěvě USA. Po celou dobu ale měla separátní program. Zúčastnila se sice slavnostní večeře v Bílém domě, jinak ale hodně času strávila nakupováním a návštěvami muzeí. Zaměstnanci tiskového oddělení tehdy požádali novináře, kteří byli součástí premiérovy delegace, aby Olgu Sobotkovou pokud možno nijak nekontaktovali ani se nesnažili zachytit ji v soukromí.

Podobně "neviditelnou" byla v posledním desetiletí jen manželka úřednického premiéra Jiřího Rusnoka Iveta. Ta se na veřejnosti neobjevila oficiálně ani jednou. Osobně se s ní nesetkal ani prezident. Omluvila se totiž i z novoročního oběda zkraje roku 2014, kdy dala přednost výletu do zahraničí s dcerou. 

Jinak ale manželky českých premiérů plní podobnou roli jako ženy hlav státu. Tu a tam doprovodí svého manžela na veřejné akci a jinak se věnují rodině a také charitě. Své vlastní nadace měla třeba první žena Mirka Topolánka Pavla i exmanželka bývalého premiéra Jiřího Paroubka Zuzana.

Bývalé předsedy českých vlád v minulosti "trápily" spíše než neviditelné naopak příliš dominantní partnerky. Naprostým opakem přísně neveřejné postavy Olgy Sobotkové pak byla bývalá šéfka vládní kanceláře Jana Nečasová, dříve Nagyová, která podle kritiků byla tou, která místo svého řádně zvoleného partnera skutečně vládla Česku. 

Na faktu, že Bohuslav Sobotka veřejně vystupuje jako solitér, nic nezmění podle všeho ani blížící se kampaň před parlamentními volbami. Olga Sobotková se, na rozdíl od svých předchůdkyň a kolegyň, z předvolebních billboardů usmívat nebude ani letos. Právě přísné skrývání soukromého života přitom premiérovi Sobotkovi v zákulisí jeho oponenti často vyčítají. Na rozdíl od politiků, kteří nemají problém ukázat veřejně i svůj rodinný život a své blízké, totiž působí vždy profesionální Sobotka trochu jako robot. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy