Sobotka a Babiš očekávají schválení státního rozpočtu s minusem 60 miliard, opozici se nelíbí

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
7. 12. 2016 9:03
Poslanci začínají ve středu ráno projednávat třetí čtení státního rozpočtu, který může vládní koalice bez problémů schválit. Opozici se rozpočet nelíbí, ale nemá dostatek hlasů, aby s ním mohla cokoliv dělat. Na začátek středečního projednávání vystoupí prezident Miloš Zeman, který si dosud postup vlády ohledně rozpočtu vesměs pochvaloval.
Ministr financí Andrej Babiš se chlubí stavem státních financí
Ministr financí Andrej Babiš se chlubí stavem státních financí | Foto: DVTV

Praha – Ještě než se poslanci pustili do středečního "propírání" státního rozpočtu na rok 2017, vystoupili ministr financí Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka. Oba si navržený rozpočet pochvalovali a věřili, že bude bez problémů schválený. 

"Jsem velmi rád, že se nám podařilo sestavit rozpočet s deficitem 60 miliard korun. Postupně tento deficit navíc snižujeme, protože když jsme nastupovali, tak jsme měli schválený deficit 112 miliard," prohlásil Babiš a pochvaloval si i to, že neroste státní dluh. "Na konci roku bude dluh nižší o 40 miliard, než když jsem nastupoval," podotkl Babiš s tím, že tento trend podle něj bude pokračovat, i když za rok z ministerstva odejde.   

Vzápětí promluvil Bohuslav Sobotka, který volil stejně optimistický slovník. "Dobrá zpráva je, že máme 7. prosince a je velká šance, že státní rozpočet bude schválen. Vládní koalice je dohodnutá, máme dostatečný počet hlasů," avizoval předseda vlády a ČSSD, který opakovaně upozorňoval, že jeho kabinet praktikuje zcela jinou hospodářskou politiku než vlády předešlé. "Soustředíme se nejen na postupné snižování schodku státního rozpočtu, ale také na snižování nezaměstnanosti, zvyšování životní úrovně občanů a podporu hospodářského růstu," uvedl Sobotka.

Více peněz na platy i investice

Ve druhém čtení navrhli poslanci přesuny peněz uvnitř rozpočtu v objemu asi 46 miliard korun. Úpravy v souhrnu zhruba za dalších 1,5 miliardy korun doporučil rozpočtový výbor. Poslanci chtějí přidat peníze například na armádu, na platy a investice v sociálních službách, na platy policistů a hasičů, na platy v kultuře a na investice do regionálního školství. Výbor chce zvýšit objemy peněz třeba na školství a na obnovu památek.

Opoziční strany dávají jasně najevo, že budou proti, nejhlasitěji proti němu vystupuje ODS a TOP 09. "Rozpočet nepodpoříme, protože má zbytečně vysoký deficit a neodpovídá stavu české ekonomiky. Není o investicích, ale je o provozních nákladech," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Strana navrhuje změnit určení části peněz. Podle ní by mělo jít 30 miliard korun na snížení státního dluhu, devět miliard korun pro zajištění výzbroje a výstroje armády a miliarda na boj proti kybernetické kriminalitě. ODS chce podpořit i návrhy jiných stran na zvýšení platů zaměstnanců v sociálních službách.

TOP 09 odmítá dát 227 milionů korun na nové zaměstnance ministerstva práce a místo toho chce tyto peníze použít pro platy pracovníků v sociálních službách. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová také navrhla snížit cestovní výdaje kanceláře prezidenta republiky až o 1,5 milionu korun. Peníze chce místo toho použít na protidrogovou prevenci. Omezení cestovních výdajů navrhuje TOP 09 jako výraz nesouhlasu s politikou prezidenta Miloše Zemana. Adamová dodala, že návrh nesouvisí s rezignací Jindřicha Forejta na místo šéfa hradního protokolu.

 

Právě se děje

před 24 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy