Sobotka a Babiš očekávají schválení státního rozpočtu s minusem 60 miliard, opozici se nelíbí

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
7. 12. 2016 9:03
Poslanci začínají ve středu ráno projednávat třetí čtení státního rozpočtu, který může vládní koalice bez problémů schválit. Opozici se rozpočet nelíbí, ale nemá dostatek hlasů, aby s ním mohla cokoliv dělat. Na začátek středečního projednávání vystoupí prezident Miloš Zeman, který si dosud postup vlády ohledně rozpočtu vesměs pochvaloval.
Ministr financí Andrej Babiš se chlubí stavem státních financí
Ministr financí Andrej Babiš se chlubí stavem státních financí | Foto: DVTV

Praha – Ještě než se poslanci pustili do středečního "propírání" státního rozpočtu na rok 2017, vystoupili ministr financí Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka. Oba si navržený rozpočet pochvalovali a věřili, že bude bez problémů schválený. 

"Jsem velmi rád, že se nám podařilo sestavit rozpočet s deficitem 60 miliard korun. Postupně tento deficit navíc snižujeme, protože když jsme nastupovali, tak jsme měli schválený deficit 112 miliard," prohlásil Babiš a pochvaloval si i to, že neroste státní dluh. "Na konci roku bude dluh nižší o 40 miliard, než když jsem nastupoval," podotkl Babiš s tím, že tento trend podle něj bude pokračovat, i když za rok z ministerstva odejde.   

Vzápětí promluvil Bohuslav Sobotka, který volil stejně optimistický slovník. "Dobrá zpráva je, že máme 7. prosince a je velká šance, že státní rozpočet bude schválen. Vládní koalice je dohodnutá, máme dostatečný počet hlasů," avizoval předseda vlády a ČSSD, který opakovaně upozorňoval, že jeho kabinet praktikuje zcela jinou hospodářskou politiku než vlády předešlé. "Soustředíme se nejen na postupné snižování schodku státního rozpočtu, ale také na snižování nezaměstnanosti, zvyšování životní úrovně občanů a podporu hospodářského růstu," uvedl Sobotka.

Více peněz na platy i investice

Ve druhém čtení navrhli poslanci přesuny peněz uvnitř rozpočtu v objemu asi 46 miliard korun. Úpravy v souhrnu zhruba za dalších 1,5 miliardy korun doporučil rozpočtový výbor. Poslanci chtějí přidat peníze například na armádu, na platy a investice v sociálních službách, na platy policistů a hasičů, na platy v kultuře a na investice do regionálního školství. Výbor chce zvýšit objemy peněz třeba na školství a na obnovu památek.

Opoziční strany dávají jasně najevo, že budou proti, nejhlasitěji proti němu vystupuje ODS a TOP 09. "Rozpočet nepodpoříme, protože má zbytečně vysoký deficit a neodpovídá stavu české ekonomiky. Není o investicích, ale je o provozních nákladech," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Strana navrhuje změnit určení části peněz. Podle ní by mělo jít 30 miliard korun na snížení státního dluhu, devět miliard korun pro zajištění výzbroje a výstroje armády a miliarda na boj proti kybernetické kriminalitě. ODS chce podpořit i návrhy jiných stran na zvýšení platů zaměstnanců v sociálních službách.

TOP 09 odmítá dát 227 milionů korun na nové zaměstnance ministerstva práce a místo toho chce tyto peníze použít pro platy pracovníků v sociálních službách. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová také navrhla snížit cestovní výdaje kanceláře prezidenta republiky až o 1,5 milionu korun. Peníze chce místo toho použít na protidrogovou prevenci. Omezení cestovních výdajů navrhuje TOP 09 jako výraz nesouhlasu s politikou prezidenta Miloše Zemana. Adamová dodala, že návrh nesouvisí s rezignací Jindřicha Forejta na místo šéfa hradního protokolu.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 44 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy