Zeman pohostil Sobotku daňčí svíčkovou, na novoročním obědě mluvili o dětech i restech kabinetu

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
2. 1. 2017 13:41
Na tradičním novoročním obědě se na zámku v Lánech sešel prezident Miloš Zeman s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Při dvouhodinovém setkání je po roční pauze doprovázely i jejich manželky. O čem spolu politici konkrétně mluvili, ale není jasné. Premiér ani prezident totiž před čekající novináře nepřišli.
Bohuslav Sobotka s manželkou Olgou a Miloš Zeman s manželkou Ivanou.
Bohuslav Sobotka s manželkou Olgou a Miloš Zeman s manželkou Ivanou. | Foto: Úřad vlády

Praha – Premiérova limuzína s tmavými skly dorazila do Lán v pondělí krátce před jednou hodinou. Ve sněhové vánici branou lánského zámku auto s Bohuslavem Sobotkou pouze projelo, čekající novináři stihli pořídit jen pár fotek. A stejně probíhal i odjezd z areálu, limuzína kolem novinářů projela bez zastavení. Po loňské novoroční schůzce přitom Sobotka uspořádal přímo v Lánech tiskovou konferenci. 

O čem spolu mluvili, pouze premiér krátce okomentoval na svém twitterovém účtu: "Povídali jsme si o dětech i o tom, co přinese rok 2017," napsal Sobotka. Jestli došlo u sváteční tabule také na témata, která premiér avizoval v České televizi, tak není jisté. "Chci se pana prezidenta zeptat na některá jeho veta," dodal Sobotka s tím, že jedním z nich bude i Zemanovo odmítnutí podpisu pod zákon o střetu zájmů, nazývaný podle ministra financí a majitele koncernu Agrofert Andreje Babiše lex Babiš.

Na novoročním obědě se servírovaly tři chody. Hlava státu pohostila šéfa kabinetu mimo jiné šunkou od kosti a daňčí svíčkovou na smetaně. Ke kávě se pak jako dezert podával citronový sorbet. Fotku vytištěného menu zveřejnil na svém twitterovém účtu mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. A prozradil tím mimoděk i tiskovou chybu, která se v jídelníčku objevila. 

Po jídle nechali manželé Sobotkovi krátký vzkaz v pamětní knize: "Hodně zdraví a štěstí do roku 2017, děkujeme za příjemný novoroční oběd," napsal podle písma premiér a jeho žena Olga připojila svůj podpis. 

Letošního novoročního setkání se po dvou letech znovu zúčastnily také obě první dámy, Ivana Zemanová a Olga Sobotková. Ty loni na Zemanovu žádost chyběly. Prezident svůj požadavek na schůzku jen mezi čtyřma očima odůvodnil tak, že chce s premiérem probírat ryze pracovní témata.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy