Zmírním pamlskovou vyhlášku. Je to extrém, represe ničemu nepomůže, říká nový ministr

Šárka Mrázová Adéla Skoupá Šárka Mrázová, Adéla Skoupá
9. 1. 2018 19:55
Nový ministr školství Robert Plaga (ANO) by chtěl se začátkem příštího školního roku zmírnit takzvanou pamlskovou vyhlášku, která už rok zakazuje na základních školách a prvních stupních víceletých gymnázií nabízet v bufetech a automatech nezdravé potraviny.
Foto: Ludvík Hradilek

PrahaMinistr školství Robert Plaga (ANO) si myslí, že je vyhláška o nezdravých potravinách, které se nesmějí prodávat ve školách, příliš přísná, a chce ji změnit. Řekl to v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

Cílem vyhlášky bylo přivést žáky ke zdravým stravovacím návykům a zmírnit nadměrnou konzumaci cukru. Původně se vztahovala i na střední školy, ale exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) je z vyhlášky vyjmula. Zákaz sladkých nápojů a pamlsků ve školách prosadil exministr školství Marcel Chládek (ČSSD). 

Norma měla velký dopad na prodeje potravin ve školních bufetech, některé buď úplně zavřely, jiné prodej svačin přesunuly do školních jídelen, kde ale musejí dodržovat přísné výživové normy.

"Pamlsková vyhláška je postavena represivně a já nejsem zastáncem toho, že takto pojatá represe něco přinese. Budu se vážně zabývat revizí. Ministerstvo by v této věci mělo být spíše v pozici toho, kdo doporučuje a dává příklady dobré praxe," uvedl Plaga.

Míní, že větší slovo v tom, jaké potraviny se ve školách k dětem dostanou, by měli mít samotní ředitelé. V současné době si nechává zpracovat odborné posudky, a pokud to půjde, vyhlášku změní už od září letošního roku.

Kritici normy poukazují na to, že seznam požadavků na potraviny a nápoje, které se mohou ve školách prodávat, je příliš přísný. Nepovoluje třeba ani máslo. Stanoveným limitům nevyhovuje řada jogurtů, některé druhy pečiva nebo mléčná rýže. 

V některých školách děti začaly raději chodit nakupovat pochutiny do nedalekých obchodů nebo večerek, a jejich špatnému stravování se tak stejně nezabránilo. Jinde vyřešili problém pořízením speciálních čipů pro mladší a starší děti, podle nichž prodavačky v bufetech poznají, jaké potraviny si může žák koupit.

"Pamlsková vyhláška vyvolává druhý extrém, že se do limitů nevejdou potraviny, které běžně dávají rodiče dětem na svačinu. Když zkusíte namazat chleba, nevím, jestli se vejdete do pamlskové vyhlášky. A hlavně, pokud byl ve škole automat a já jako rodič nesouhlasil, tak jsem mohl podat podnět školské radě," myslí si Plaga.

Na zdravé stravování žáků podle svých slov ministr nerezignuje, ale pokud je tato represe jednoduše obcházena, nepřináší správný efekt. "Zdravé stravování by mělo být návykem žáků a ten nevybudujeme zákazem, tedy tím, že je ve škole něco zakázáno prodávat," poznamenal. Proti vyhlášce vznikla i petice, pod kterou se podepsaly téměř tři tisíce lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy