Praha - Do prvního velkého finále dospěla obří korupční kauza skupiny kolem exhejtmana Davida Ratha. Případ, který co do množství a charakteru důkazů (zejména odposlechů), ale i objemu nalezených peněz a postavení aktérů nemá v Česku obdoby. Soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský ve čtvrtek odpoledne vynesl nepravomocný rozsudek nad Davidem Rathem a Lucií Novanskou.
Rath dostal za korupci při krajských zakázkách 8,5 roku, Novanská 5 let.
Bývalý hejtman a v minulosti i poslanec a ministr zdravotnictví spolu s Lucií Novanskou ze společnosti ML Compet, která podle žalobce organizovala zmanipulovaná výběrová řízení, si verdikt vyslechli později.
Už v dubnu soud nepravomocně potrestal dalších devět obžalovaných. Kateřině a Petru Kottovým uložil 7,5 roku vězení. Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý z firmy Konstruktiva Branko dostali pět let vězení, manažeři zdravotnických firem Puro-Klima a Hospimed Martin Jireš a Jindřich Řehák dostali 5,5 roku vězení. Tříletou podmínku vyměřil soud Janu Hájkovi ze zdravotnické firmy B-Braun a Václavovi Kovandovi ze stavební firmy Pohl. Tříletou podmínku dostala i Ivana Salačová, která byla spolupracující obviněnou.
Hlavou celé korupční chobotnice byli podle státního zástupce Petra Jiráta bývalý poslanec Petr Kott a ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová (v průběhu procesu se vzali a Pancová se nyní jmenuje Kottová). Rath je jako hejtman podle obžaloby kryl a za to si bral část úplatků ze zmanipulovaných zakázek.
Na případný trest (či zproštění obžaloby) čekají také čtyři představitelé stavebních firem či tři prodejci zdravotnické techniky. Podívejte se do galerie na okolnosti vyšetřování a hlavně na důkazy, které rozhodly, s jak přísným prvním trestem odešli od soudu Rath a Novanská.
Jaké byly hlavní důkazy v celé kauze a jaké budou trumfy pro odvolání? Co bude s firmami, které měly uplácet? Čtěte v pátek 24. 7. ve speciálu Hospodářských novin.