"Žluťoučký penízky" aneb jaké důkazy má žalobce v kauze Rath

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 21. 7. 2015 8:53
Ve čtvrtek padl první rozsudek nad Davidem Rathem a Lucií Novanskou. Podívejte se v infografice na zásadní důkazy, které má v případu žalobce Petr Jirát.

Praha - Do prvního velkého finále dospěla obří korupční kauza skupiny kolem exhejtmana Davida Ratha. Případ, který co do množství a charakteru důkazů (zejména odposlechů), ale i objemu nalezených peněz a postavení aktérů nemá v Česku obdoby. Soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský ve čtvrtek odpoledne vynesl nepravomocný rozsudek nad Davidem Rathem a Lucií Novanskou. 

Rath dostal za korupci při krajských zakázkách 8,5 roku, Novanská 5 let.

Bývalý hejtman a v minulosti i poslanec a ministr zdravotnictví spolu s Lucií Novanskou ze společnosti ML Compet, která podle žalobce organizovala zmanipulovaná výběrová řízení, si verdikt vyslechli později.

Už v dubnu soud nepravomocně potrestal dalších devět obžalovaných. Kateřině a Petru Kottovým uložil 7,5 roku vězení. Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý z firmy Konstruktiva Branko dostali pět let vězení, manažeři zdravotnických firem Puro-Klima a Hospimed Martin Jireš a Jindřich Řehák dostali 5,5 roku vězení. Tříletou podmínku vyměřil soud Janu Hájkovi ze zdravotnické firmy B-Braun a Václavovi Kovandovi ze stavební firmy Pohl. Tříletou podmínku dostala i Ivana Salačová, která byla spolupracující obviněnou.

Hlavou celé korupční chobotnice byli podle státního zástupce Petra Jiráta bývalý poslanec Petr Kott a ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová (v průběhu procesu se vzali a Pancová se nyní jmenuje Kottová). Rath je jako hejtman podle obžaloby kryl a za to si bral část úplatků ze zmanipulovaných zakázek.

Na případný trest (či zproštění obžaloby) čekají také čtyři představitelé stavebních firem či tři prodejci zdravotnické techniky. Podívejte se do galerie na okolnosti vyšetřování a hlavně na důkazy, které rozhodly, s jak přísným prvním trestem odešli od soudu Rath a Novanská.

Jaké byly hlavní důkazy v celé kauze a jaké budou trumfy pro odvolání? Co bude s firmami, které měly uplácet? Čtěte v pátek 24. 7. ve speciálu Hospodářských novin.

Ivana Salačová, korunní svědkyně v procesu Davida Ratha před svojí závěrečnou řečí. V pozadí žalobce Petr Jirát, který jí za spolupráci navrhl pouze podmíněný trest
Ivana Salačová, korunní svědkyně v procesu Davida Ratha před svojí závěrečnou řečí. V pozadí žalobce Petr Jirát, který jí za spolupráci navrhl pouze podmíněný trest | Foto: Marek Pokorný

Korunní svědkyně Salačová

Po více než měsíci ve vazbě se rozhodla přiznat a dostala status spolupracující obviněné. Popsala, jak skutečně probíhaly zakázky, u kterých byla, a jak se přesně rozdělovaly úplatky. Majitelka stavební firmy FISA Ivana Salačová (na snímku; v pozadí žalobce Petr Jirát) také popsala, jak se připravovala zadávací dokumentace zakázek na míru jednotlivým společnostem, které Kott s Pancovou předvybrali.

Ostatní obžalovaní se Salačovou před soudem snažili znevěrohodnit slovy, že lže jako když tiskne nebo že je zrádkyně. "Nejsem zrádkyně. Poté, co jsem si prostudovala spis, přečetla všechny odposlechy a poradila se s právníky, a hlavně po veliké diskusi s rodinou, jsem se rozhodla vypovídat úplně a pravdivě a požádat o status spolupracující osoby," uvedla. "Vše, co jsem dělala, jsem dělala proto, abych své společnosti zajistila práci, rozhodně ne kvůli tomu, abych někoho poškodila," odůvodnila svoji účast v korupční chobotnici okolo Davida Ratha.

Státní zástupce Petr Jirát jí výměnou za její výpověď nabídl výrazně nižší trest než ostatním obžalovaným. "Je evidentní, že její výpověď je zcela pravdivá," uvedl v závěrečné řeči a jako jediné jí navrhl podmíněný trest. Soudce ho vyslyšel a dal jí tříletou podmínku. Musí však současně uhradit milionovou pokutu.

 

Právě se děje

Další zprávy