Praha - Zdravotní pojišťovny se rozhodly předejít další epidemii. Zvyšují příspěvky na očkování proti žloutence. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna nabízí oproti loňsku dvojnásobnou částku.
Epidemie totiž loni zasáhla stovky lidí. Během celého roku se žloutenkou typu A nakazilo 1616 lidí. Nešlo přitom jen o rizikové skupiny. Nemoc sice začala mezi narkomany a bezdomovci, pozvolna se ale rozšířila mezi další skupiny lidí.
"Nejvíc případů jsme napočítali v Praze, kde se nakazilo 878 lidí. Dalšími problémovými oblastmi byly Středočeský kraj s 206 nemocnými a Olomoucký kraj s 147 případy žloutenky," shrnul hlavní hygienik Michael Vít.
Tisíc korun na vakcínu
Pojišťovny proto vyvěsily na svých stránkách informaci, že očkování proti žloutence doporučují. A nabídly svým klientům příspěvky. Někdy i vyšší.
"Očkování doporučujeme hlavně lidem, kteří pracují s lidským biologickým materiálem, zvláště fekáliemi. Pak lidem s chronickým onemocněním jater, vrozenou poruchou krevní srážlivosti, narkomanům a homosexuálům," doporučuje na svých stránkách Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR.
Infobox
Infekční žloutenka - nemoc špinavých rukou
- Virová hepatitida typu A se nazývá také infekční žloutenka. Vyvolává ji virus hepatitidy A. Tento virus je velmi odolný vůči vlivům vnějšího prostředí. Dokáže přežít týdny při pokojové teplotě a celá léta ve zmrazeném stavu. Zničí ho až bod varu, který ale musí trvat pět minut, nebo deset hodin při teplotě 60 stupňů Celsia. Vir podlehne také dezinfekčním prostředkům.
- Nakažení lidé mají většinou chřipkové příznaky, teplotu, bolesti břicha, kloubů a zvrací. Mohou trpět nechutenstvím. Objevit se u nich může zežloutnutí kůže a bělma v oku. Mívají tmavou moč a světlou stolici. Nemoc se však může obejít i bez příznaků.
- Virová žloutenka typu A se zpravidla projeví za 14 - 50 dnů od styku s nemocnou osobou. Infekce se do organismu dostává ústy, šíří se špinavýma rukama, potravinami nebo vodou. Nakazit se lidé mohou i při opakovaném použití injekčních jehel. Důležité je proto úzkostlivě dodržovat osobní hygienu.
- Vůbec nejvíc lidí v Česku se podle Víta žloutenkou nakazilo v roce 1979, kdy se s hepatitidou léčilo 30 tisíc lidí. Příčinou byly tehdy kontaminované potraviny.
Svým klientům uhradí tisíc korun z ceny vakcíny.
Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatí za očkování provedené během ledna místo původních pěti set korun tisícikorunový příspěvek. Přispívat chce na kombinované očkování proti oběma hepatitidám typu A i B.
Hutnická zaměstnanecká pojišťovna proplatí lidem dokonce 1500 korun z ceny. "Nabídka je platná pro všechny očkovací látky bez rozdílu," řekl ředitel úseku marketingu Josef Křivánek.
Cena vakcíny? Kolem 3500 za tři dávky
Cena vakcíny se přitom pohybuje kolem 3500 korun za tři dávky. Vždy ale záleží na druhu vakcíny, cena může být nižší i vyšší.
Lékaři doporučují očkovat nejméně ve dvou dávkách. Po první dávce jsou lidé chráněni 14 dní, pokud lékař vpíchne i druhou dávku, pacient je chráněný až 10 let.
Očkování je nejúčinnější ochranou, i když nákaze lze předejít také přísným dodržováním hygieny.
Přispějeme všem, i narkomanům
Žloutenka se loni začala šířit v letních měsících a nákaza neustále zrychlovala.
V době nejvyššího výskytu přibývalo až 160 nemocných týdně. V místech, kde hygieničtí pracovníci zjistili ohniska nákazy, se proto začalo s plošným očkováním. Očkovaly se hlavně děti v nejnižších třídách základních škol. Ve Středočeském kraji hygienici podali dávku 7900 školáků.
Vakcínu dostali také lidé z rizikových skupin, především drogově závislí, kteří narkotika užívají nitrožilně.
"Ve Středočeském kraji jsme dohromady naočkovali 57 drogově závislých. V hlavním městě vakcínu dostalo 1960 uživatelů drog, bezdomovců a osob žijících v azylových zařízeních Armády spásy a Naděje ," řekl Aktuálně.cz Michael Vít.
Došlo na pořadníky
Zájem o očkování ale vzrostl i mezi běžnými občany. A to tak, že se vakcíny staly téměř podpultovým zbožím. V určitém období téměř nebyly k dostání. A v lékárnách se na ně tvořily pořadníky.
Jen u VZP si o příspěvek na vakcínu zažádalo 31 a půl tisíc lidí. Pojišťovna jim vyplatila více než 15 milionů korun. Hutnická zaměstnanecká pojišťovna vydala na vakcíny kolem milionu korun.
Do Česka celkem doputovalo 488 tisíc vakcínových dávek proti hepatitidě typu A. "Takové množství vakcín v České republice, co já pamatuji, nikdy nebylo," řekl v polovině listopadu, kdy epidemie vrcholila a ustupovala, Michael Vít.
Zájem o očkování odborníci předpokládají i letos.