Žloutenka je na ústupu, po Vánocích už bude v normálu

Hana Pražáková
5. 12. 2008 11:25
Hlavní hygienik to řekl v Rádiu Impuls
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Žloutenkou onemocnělo od začátku letošního roku onemocnělo 1429 lidí. V době nejvyššího výskytu přibývalo až 160 nových onemocnění týdně. Minulý týden to bylo jen 45 nových případů, z toho 26 v Praze.

"Myslím si, že výskyt žloutenky typu A se v České republice postupně snižuje. Zatím máme opravdu ve většině krajů relativní klid, pouze Praha a Středočeský kraj ještě zaznamenávají výskyty," řekl ve čtvrtečních Impulsech Václava Moravce hlavní hygienik Michael Vít.

Jeho slova potvrzují i statistiky, podle nichž počet nových onemocnění hepatitidou typu A v posledních týdnech vytrvale klesá.

Do normálu by se podle Víta situace měla vrátit v po vánočních svátcích. "To znamená kolem ledna příštího roku," uvedl Vít.

Na počátku byli narkomané

Ve svých počátcích se nákaza šířila především mezi narkomany a bezdomovci. Ti nyní činí jen zhruba deset procent ze všech nakažených. Výrazný podíl na tom má očkování těchto rizikových skupin, které nákazu mezi sebou šířily.

Pracovní graf, který k vývoji žloutenky v Praze poskytl magistrát. Data v něm uvedená jsou pouze pracovní a nemusejí tak zcela odpovídat skutečnosti.
Pracovní graf, který k vývoji žloutenky v Praze poskytl magistrát. Data v něm uvedená jsou pouze pracovní a nemusejí tak zcela odpovídat skutečnosti. | Foto: Magistrát hlavního města Prahy

"My jsme proočkovali, jestli se nemýlím, kolem tří tisíc lidí," uvedl Vít za ministerstvo zdravotnictví. Odhaduje, že celkem dostalo vakcínu kolem 12 tisíc injekčních narkomanů. Důležitou roli podle něj sehrála i krizová centra, kterým drogově závislí více důvěřují.

Zájem o očkování vzrostl i mezi běžnými občany tak, že se vakcíny proti hepatitidě A staly téměř podpultovým zbožím. V určitém období nebyly téměř k dostání a v lékárnách vznikaly pořadníky zájemců o nově dodané vakcíny.

Těch letos do Česka celkem doputuje na 270 tisíc. "Takové množství vakcín v České republice, co já pamatuji, nikdy nebylo," řekl rádiu Vít.

Teď už jsou nemocní běžní občané

Právě mezi běžnými občany se žloutenka nyní šíří nejčastěji, nejvíce nemocných je mezi dospělými ve věku od 25 do 34 let.

"Nákaza se šíří třeba mezi rodinnými příslušníky, kde jeden zdroj nakazí ostatní členy rodiny," řekla Aktuálně.cz již dříve vedoucí epidemiologického oddělení pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

Ohniska nákazy se nepodařilo vystopovat. Jednotlivé případy podle hygieniků nevykazují žádné společné znaky.

Loni se žloutenkou typu A nakazilo jen 130 lidí, avšak do roku 2000 se roční výskyt onemocnění pohyboval kolem 1200 až 1600 případů. Rekordním byl podle Víta rok 1979, kdy hepatitidou A onemocnělo přes 30 tisíc lidí. Příčinou byly tehdy kontaminované potraviny.

Podle hlavního hygienika Víta byl rekordním rok 1979. Tehdy onemocnělo žloutenkou typu A přes 30 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy