Zlom? Poprvé od roku 1989 zabila rakovina méně lidí

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
23. 10. 2009 1:00
Polovina pacientů přijde pozdě, říkají onkologové
Mikrosnímek rakovinných buněk v tlustém střevě. Menší z buněk je ještě nevyvinutá.
Mikrosnímek rakovinných buněk v tlustém střevě. Menší z buněk je ještě nevyvinutá. | Foto: Reuters

Praha - Čeští onkologové přišli s dobrou zprávou - vůbec poprvé od sametové revoluce umřelo na rakovinu méně lidí. I když jen o jedno procento.

Přestože obyvatelé Česka pozvolna stárnou, takže zhoubný nádor vyroste daleko většímu počtu Čechů, stále více nemocných nad ním vítězí.

Podle posledních statistik Národního onkologického registru zemřelo v Česku na rakovinu nejméně lidí od počátku devadesátých let - 28 tisíc. Obvyklý roční průměr byl dosud téměř 30 tisíc.

S některými nádory si přesto lékaři stále nevědí rady. Například s rakovinou slinivky břišní zemře do pěti let devět z deseti pacientů. Pouze 20 procent nově zjištěných nádorů může jít na operaci, která představuje nejúčinnější metodu k potření nemoci. I pak se ale nemoc navrací.

Podobné je to s rakovinou jater, jícnu plic nebo žlučníku. Jen poloviční šanci na přežití mají také lidé s nádory tlustého střeva a konečníku. Ten přitom trápí zdaleka nejvíc českých onkologických pacientů. Spolu s karcinomem ledvin se v něm Češi dostali dokonce na špici světových žebříčků.

Polovina lidí přijde pozdě

"V porovnání s ostatními typy rakoviny jsou tyhle nádory zákeřné tím, že se je ve většině případů podaří odhalit až v pokročilém klinickém stadiu," vysvětluje šéf České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Například u nádorů tlustého střeva a konečníku každý rok přibude kolem 8300 pacientů. Více než polovina z nich se přitom dostává do rukou lékařů až pokročilém stadiu. "To už ji ale často nejde moc pomoci," připomíná Vorlíček.

Přesto je podle něj Česko v úspěšnosti léčby karcinomu tlustého střeva dokonce pět procent nad evropským průměrem.

Rakovina prsu už není rozsudek smrti 

Smutné prvenství

Ve kterých nádorech jsou Češi na špici

  • Tlusté střevo a konečník - 1. na světě
  • Ledviny - 1. na světě
  • Tělo děložní - 3. na světě
  • Vaječník - 4. na světě
  • Slinivka břišní - 6. na světě
  • Varle - 9. na světě
  • Plíce a průdušky - 9. na světě

Zdroj informací:

www.svod.cz
www.mamo.cz
www.cervix.cz
www.kolorektum.cz

Potlačit se naopak daří nádory varlat, prsu, dělohy či močového měchýře. Nemocní přicházejí do ambulancí včas a žijí déle.

"Například léčba karcinomu prsu by se dala nazvat dokonce výkladní skříní české onkologie. Je velmi úspěšná," podotýká Ladislav Dušek z Institutu biostatistiky a analýz brněnské univerzity. Každý rok ji podstoupí pět a půl tisíce nových pacientek.

Zatímco ještě před patnácti lety znamenal nález bulky v prsu téměr jistý rozsudek smrti, dnes karcinom přežívá až 95 procent žen, které přijdou v prvním stadiu. Pokud se nádor odhalí ve druhém stadiu, je léčba úspěšná až u 71 žen ze sta. Přitom evropský průměr pro tato raná stadia je podle statistik 79,5 procenta. 

U mužů i žen se daří potlačit rakovinné bujení v žaludku. A to díky včasnému rozpoznání nebezpečné bakterie Helikobakter pylori. Lepší systém prevence přispívá ke snížení počtu případů karcinomu děložního čípku.

"Úspěchy slavíme také díky změně klinické praxe. I u raných stadií nádorů se do léčby začala používat radioterapie," dodává David Feltl z Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava.

Vyléčí se jeden nádor, přijde další 

"Stínem toho všeho ale je, že lidem, kteří přežijí nádor jeden, se často po určité době objeví další. Obyčejně na jiném místě, kde by ho nikdo nečekal," říká Dušek.

Fotogalerie: Takhle vypadají původci různých nemocí

Nádor totiž už od začátku vypouští nádorové buňky do těla. I když pacient nemá metastázy, tyto buňky mu kolují v krvi. "Pak stačí, aby cestou kdekoliv, v jakémkoliv orgánu, potkaly zmutovanou buňku a nádorové bujení se spustí znovu," vysvětluje patoložka Petra Kašparová.

Do budoucna se proto lékaři pravděpodobně nebudou zaměřovat jen na léčbu konkrétního nádoru, ale budou léčit tělo celé.

Lékaři nicméně znovu upozornili, že největší šanci na vyléčení má ten pacient, který neváhá a přijde včas.

 

Právě se děje

Další zprávy