Chcete větší riziko rakoviny? Přestěhujte se do Ostravy

Pavel Baroch
30. 9. 2009 11:05
Aktuálně.cz má aktuální data o kvalitě ovzduší v zemi
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu.
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Ostrava - Obyvatelé Ostravy mají kvůli znečištěnému ovzduší vyšší riziko rakoviny než lidé v jiných částech republiky včetně "špinavé" Prahy.

Podle nejaktuálnějších údajů Českého hydrometeorologického ústavu jsou v Ostravě několikanásobně překračovány povolené limity rakovinotvorného benzo(a)pyrenu. Ze šesti míst, kde stanice loni naměřily nejvyšší hodnoty této látky, jsou čtyři na Ostravsku.

"Nejvyšší roční průměrná koncentrace benzo(a)pyrenu byla naměřena, stejně jako v předchozích letech, v Ostravě-Bartovicích, kde byla hodnota cílového imisního limitu překročena více než 9krát," uvádí se ve zprávě Českého hydrometeorologického ústavu Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2008, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Poslední údaje potvrzují, že Ostravsko a přilehlá území v Polsku mají nejvyšší koncentrace jemného prachu a na něj navázaného rakovinotvorného benzo(a)pyrenu v Evropě.

Kde je nejvíc rakoviny

(Hodnoty benzo(a)pyrenu v nanogramech na metr krychlový. Limit je 1 ng)

  • 1. Ostrava-Bartovice: 9,34
  • 2. Kladno-Švermov: 5,96
  • 3. Ostrava-Přívoz: 5,09
  • 4. Český Těšín: 4,35
  • 5. Ostrava-Mariánské Hory: 3,90
  • 6. Ostrava-Poruba: 3,51
  • 7. Brandýs nad Labem: 1,93

Hlavními zdroji rakovinotvorných látek jsou továrny na výrobu koksu a železa, naftové motory aut, ale také staré neekologické kotle na vytápění domů.

Jedy v těle strážníků

Co skutečně dýchají lidé na Ostravsku, ukazuje výzkum, který vede Radim Šrám ze společné laboratoře Ústavu experimentální medicíny Akademie věd a Zdravotního ústavu Středočeského kraje.

Vědci pomocí speciálních sond umístěných na tělech dobrovolníků přesně zjišťují, jaké škodliviny a v jakých dávkách lidé ve vybraných městech dýchají.

První výsledky ukázaly, že třiadvacet městských strážníků v Karviné nadýchalo 6,6 nanogramů karcinogenního benzo(a)pyrenu, zatímco jejich pětašedesát kolegů v Praze jenom 0,8 nanogramu.

V Ostravě trpí astmatem až 4x více dětí než jinde

Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny, který se vlivem znečištěného ovzduší na zdraví lidí zabývá dlouhodobě, uvedl, že kromě vysokých koncentrací rakovinotvorných látek zvyšuje riziko rakoviny také životní styl, tedy zda lidé například kouří a pijí alkohol, co jí nebo jestli sportují.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Rakovina a další choroby - srdce, cévy, cukrovka - se mohou projevit až za desítky let. "Je to vidět s výrazným zpožděním," řekl Aktuálně.cz Šrám. Už nyní ovšem kvůli špinavému vzduchu trpí na Ostravsku astmatem až 4krát více dětí než jinde.

Jedů po roce mírně přibylo

Na Ostravsku přitom loni oproti roku 2007 benzo(a)pyrenu v ovzduší mírně přibylo.

Největší nárůst zaznamenaly stanice Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě-Porubě, menší pak v Ostravě-Bartovicích, Ostravě-Přivozu a v Českém Těšíně.

"Roční koncentrace výrazně vzrostly i v lokalitě Kladno-Švermov. Menší nárůst byl zaznamenán v Plzni, Brně, Praze a Ústí nad Labem," konstatuje se v poslední zprávě o znečištění ovzduší.

Obec vypustí 6x více škodlivin než tepelná elektrárna

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

I když na Ostravsku a dalších místech loni koncentrace benzo(a)pyrenu stouply, na většině míst naměřily stanice nižší čísla.

"Oproti roku 2007 roční průměry koncentrací poklesly přibližně na dvou třetinách lokalit," konstatuje se ve zprávě Českého hydrometeorologického ústavu. Podle Jany Ostatnické, která se na přípravě dokumentu podílela, ovšem může být skutečnost horší, než měření ukazují.

Meteorologové totiž mají jen 29 stanic, která měří i benzo(a)pyren, protože jejich provoz je drahý. Stanice vůbec nejsou v malých vsích, kde vzhledem k tomu, že zde lidé spalují i nekvalitní uhlí, dřevo v "nedřevěných" kotlích nebo dokonce odpadky, jsou místní koncentrace rakovinotvorných látek s velkou pravděpodobností také vysoké.

"Předpokládáme, že v malých sídlech to je špatné," řekla Aktuálně.cz Ostatnická. Tento předpoklad potvrdil výzkum Státního zdravotního ústavu v malé obci Havlovice nad Úpou v podhůří Krkonoš.

Přístroje například změřily, že během jednoho roku se z domácích komínů dostalo do ovzduší šedesát kilogramů karcinogenních polycyklických aromatických uhlovodíků.

Průměrná tepelná elektrárna po odsíření přitom vypustí těchto látek přibližně šestkrát méně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy