Chcete větší riziko rakoviny? Přestěhujte se do Ostravy

Pavel Baroch
30. 9. 2009 11:05
Aktuálně.cz má aktuální data o kvalitě ovzduší v zemi
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu.
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Ostrava - Obyvatelé Ostravy mají kvůli znečištěnému ovzduší vyšší riziko rakoviny než lidé v jiných částech republiky včetně "špinavé" Prahy.

Podle nejaktuálnějších údajů Českého hydrometeorologického ústavu jsou v Ostravě několikanásobně překračovány povolené limity rakovinotvorného benzo(a)pyrenu. Ze šesti míst, kde stanice loni naměřily nejvyšší hodnoty této látky, jsou čtyři na Ostravsku.

"Nejvyšší roční průměrná koncentrace benzo(a)pyrenu byla naměřena, stejně jako v předchozích letech, v Ostravě-Bartovicích, kde byla hodnota cílového imisního limitu překročena více než 9krát," uvádí se ve zprávě Českého hydrometeorologického ústavu Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2008, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Poslední údaje potvrzují, že Ostravsko a přilehlá území v Polsku mají nejvyšší koncentrace jemného prachu a na něj navázaného rakovinotvorného benzo(a)pyrenu v Evropě.

Kde je nejvíc rakoviny

(Hodnoty benzo(a)pyrenu v nanogramech na metr krychlový. Limit je 1 ng)

  • 1. Ostrava-Bartovice: 9,34
  • 2. Kladno-Švermov: 5,96
  • 3. Ostrava-Přívoz: 5,09
  • 4. Český Těšín: 4,35
  • 5. Ostrava-Mariánské Hory: 3,90
  • 6. Ostrava-Poruba: 3,51
  • 7. Brandýs nad Labem: 1,93

Hlavními zdroji rakovinotvorných látek jsou továrny na výrobu koksu a železa, naftové motory aut, ale také staré neekologické kotle na vytápění domů.

Jedy v těle strážníků

Co skutečně dýchají lidé na Ostravsku, ukazuje výzkum, který vede Radim Šrám ze společné laboratoře Ústavu experimentální medicíny Akademie věd a Zdravotního ústavu Středočeského kraje.

Vědci pomocí speciálních sond umístěných na tělech dobrovolníků přesně zjišťují, jaké škodliviny a v jakých dávkách lidé ve vybraných městech dýchají.

První výsledky ukázaly, že třiadvacet městských strážníků v Karviné nadýchalo 6,6 nanogramů karcinogenního benzo(a)pyrenu, zatímco jejich pětašedesát kolegů v Praze jenom 0,8 nanogramu.

V Ostravě trpí astmatem až 4x více dětí než jinde

Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny, který se vlivem znečištěného ovzduší na zdraví lidí zabývá dlouhodobě, uvedl, že kromě vysokých koncentrací rakovinotvorných látek zvyšuje riziko rakoviny také životní styl, tedy zda lidé například kouří a pijí alkohol, co jí nebo jestli sportují.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Rakovina a další choroby - srdce, cévy, cukrovka - se mohou projevit až za desítky let. "Je to vidět s výrazným zpožděním," řekl Aktuálně.cz Šrám. Už nyní ovšem kvůli špinavému vzduchu trpí na Ostravsku astmatem až 4krát více dětí než jinde.

Jedů po roce mírně přibylo

Na Ostravsku přitom loni oproti roku 2007 benzo(a)pyrenu v ovzduší mírně přibylo.

Největší nárůst zaznamenaly stanice Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě-Porubě, menší pak v Ostravě-Bartovicích, Ostravě-Přivozu a v Českém Těšíně.

"Roční koncentrace výrazně vzrostly i v lokalitě Kladno-Švermov. Menší nárůst byl zaznamenán v Plzni, Brně, Praze a Ústí nad Labem," konstatuje se v poslední zprávě o znečištění ovzduší.

Obec vypustí 6x více škodlivin než tepelná elektrárna

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

I když na Ostravsku a dalších místech loni koncentrace benzo(a)pyrenu stouply, na většině míst naměřily stanice nižší čísla.

"Oproti roku 2007 roční průměry koncentrací poklesly přibližně na dvou třetinách lokalit," konstatuje se ve zprávě Českého hydrometeorologického ústavu. Podle Jany Ostatnické, která se na přípravě dokumentu podílela, ovšem může být skutečnost horší, než měření ukazují.

Meteorologové totiž mají jen 29 stanic, která měří i benzo(a)pyren, protože jejich provoz je drahý. Stanice vůbec nejsou v malých vsích, kde vzhledem k tomu, že zde lidé spalují i nekvalitní uhlí, dřevo v "nedřevěných" kotlích nebo dokonce odpadky, jsou místní koncentrace rakovinotvorných látek s velkou pravděpodobností také vysoké.

"Předpokládáme, že v malých sídlech to je špatné," řekla Aktuálně.cz Ostatnická. Tento předpoklad potvrdil výzkum Státního zdravotního ústavu v malé obci Havlovice nad Úpou v podhůří Krkonoš.

Přístroje například změřily, že během jednoho roku se z domácích komínů dostalo do ovzduší šedesát kilogramů karcinogenních polycyklických aromatických uhlovodíků.

Průměrná tepelná elektrárna po odsíření přitom vypustí těchto látek přibližně šestkrát méně.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy