Šéf vakcinologů o reakcích po očkování: Kdy být v klidu a co jsou varovné signály?

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
15. 6. 2021 10:19
U některých věkových kategorií už jsou přínosy vektorových vakcín jako AstraZeneca nebo Johnson & Johnson skoro stejné jako rizika vzniku krevních sraženin po jejich podání. Teprve u osob starších 60 let začíná přínos očkování převyšovat možné riziko vzniku specifických vedlejších účinků. I proto jsme nyní podávání těchto vakcín věkově omezili, uvádí pro Aktuálně.cz vakcinolog Roman Chlíbek.
Život v pandemii - vakcinolog Roman Chlíbek o riziku krevních sraženin u vakcín AstraZeneca a Johnson & Johnson | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Na základě posledních dat se podle Chlíbka riziko vzniku krevních sraženin po podání vakcín AstraZeneca nebo Johnson & Johnson pohybuje u osob pod 60 let v poměru 1 ku 1,1. To znamená, že když se očkováním u jedné osoby předejde těžkému průběhu covidu-19, tak už vůči tomu nyní stojí riziko, že průměrně u 1,1 osoby dojde ke vzniku krevních sraženin.

Podle Chlíbka je důležité nadále nová data sledovat a vyhodnocovat případná větší rizika vzniku krevních sraženin u takzvaných vektorových vakcín i pro osoby starší 60 let. "Z dostupných dat to zatím vypadá, že skutečně je toto riziko dominantní u mladších věkových kategorií," vysvětluje Chlíbek, předseda České vakcinologické společnosti.

Výskyt krevních sraženin u ostatních vakcín fungujících na jiném principu zatím podle Chlíbka není známý. "Ještě se to u mRNA vakcín neobjevilo v takovém počtu, aby se tím Evropská léková agentura zabývala a začala přehodnocovat, jestli pořád ještě převažují výhody nad případnými riziky. Takže pravděpodobnost vzniku krevních sraženin u mRNA vakcín je zatím nižší než u vektorových vakcín," vysvětluje vakcinolog.

Ministerstvo zdravotnictví v minulém týdnu doporučilo, aby se vakcínami AstraZeneca a Johnson & Johnson v tuzemsku neočkovali lidé mladší 60 let. K podobným věkovým omezením již dříve přistoupily další evropské země - Česko se k nim tehdy nepřipojilo.

V tuzemsku bylo od společnosti AstraZeneca už podáno asi 600 tisíc dávek, od Johnson & Johnson zhruba 56 tisíc dávek. Důvodem věkového omezení u těchto vakcín je velmi vzácný nežádoucí účinek zaznamenaný u obou látek - takzvaný syndrom trombózy s trombocytopenií (TTS).

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde Chlíbek také popisuje, při jakých reakcích po podání vakcín je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy